Hodně se o tom mluvilo, Lenka Bradáčová to moc chtěla. Nakonec to asi nebude. Díky ministryni Válkové

13.08.2014 7:54

Ministerstvo spravedlnosti vedené Helenou Válkovou (ANO) se rozhodlo poměrně výrazně změnit podobu novely zákona o státním zastupitelství, kterou loni stáhla z projednávání v Poslanecké sněmovně exministryně spravedlnosti Marie Benešová. Zřejmě z ní vypadne několik klíčových bodů, které měly mimo jiné zaručovat větší nezávislost státních návladních. Mezi nejhlasitější kritiky nové koncepce patří nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Hodně se o tom mluvilo, Lenka Bradáčová to moc chtěla. Nakonec to asi nebude. Díky ministryni Válkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková
reklama

„Hlavní změnu oproti původní novele představuje posun v těžišti. Kontrola nad státními zástupci by se měla vrátit do exekutivy,“ popsal Lidovým novinám základní filozofické východisko novely první náměstek ministryně Válkové Robert Pelikán. Původní návrh z dílny exministryně Benešové by prý neumožnil kontrolovat státní zástupce. „Hrozilo, že u nás vznikne čtvrtá moc ve státě. Státní zástupci by nebyli nikým a ničím kontrolováni,“ vysvětloval dále Pelikán.

Zevnitř soustavy státního zastupitelství zaznívá k připravované podobě novely zákona kritika. S novou koncepcí nesouhlasí zejména šéf státních zástupců Pavel Zeman, který se podílel na přípravě přechozího návrhu exministryně Marie Benešové. „S výjimkou funkčních období vedoucích státních zástupců se návrhy pohybují mimo rámec věcného záměru schváleného vládou, který je pro tuto legislativní práci závazný,“ napsal Lidovým novinám. Zklamaná by měla být i vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, která patřila mezi největší podporovatele předchozího návrhu, který počítal s vytvořením protikorupčního speciálu žalobců. S tím se v novém návrhu novely nepočítá.   

Horko může být i při debatě o podobě nového zákona na půdě Poslanecké sněmovny. Příští měsíc by o ní měl jednat ústavně právní výbor. Jeho předseda Jeroným Tejc (ČSSD) prosazuje posílení pravomocí nejvyššího žalobce Zemana, zatímco jeho stranická kolegyně a bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová se přílišné koncentraci moci v rukou státních zástupců obává. Dá se tak čekat velmi živá debata.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…