Holešovská výzva: Nečasův kabinet by neměl vládnout ani v demisi

12.03.2012 21:19

Během posledních dnů je stále častěji slyšet o tzv. Holešovské výzvě. Tato protestní akce si dává za cíl svržení současné vlády včetně prezidenta republiky a zavedení nového systému, který by byl založen na skutečné vládě lidu. Zástupci na všech úrovních zastupitelské soustavy by podle autorů výzvy měli být voleni přímo občany.

Holešovská výzva: Nečasův kabinet by neměl vládnout ani v demisi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace studentstva proti Dobešovým reformám
reklama

Cíle Holešovské výzvy byly sestaveny na celostátní konferenci aktivistů na konci ledna. Autoři protestu trvají na demisi současné vlády, jejíž funkci by dočasně zastávala vláda odborníků. Ale jen do voleb. Úřednickou vládu totiž hodnotí účastníci výzvy jako menší zlo než tu, která je tu dnes.

„V situaci akutní společenské krize není možno nechat dosavadní vládu v demisi úřadovat ani o den déle,“ obhajuje požadavky Holešovské výzvy právník a ekologický aktivista Petr Kužvart ve své stati na serveru Britské listy. „Odstrašujícím případem je úřadovámí vlády Ivety Radičové až do předčasných parlamentních voleb na Slovensku,“ dodává.

Dočasná úřednická vláda by sloužila pouze k překlenutí období od demise vlády po volby. „Volby je zapotřebí prozatímního řešení, jež ale musí být ustaveno i provozováno pod tlakem lidu, tedy ti dočasně úřadující odborníci musí být zdola prosazení lidé, kteří nejsou součástí ani nástrojem oligarchických mafií,“ cítí jako prioritu Kužvart.

Požadujeme odvolání restitucí i ACTA

Kromě svržení vlády požadují aktivisté také uzákonění běžně použitelného referenda, stopnutí církevních restitucí nebo zrušení sociální, penzijní, zdravotnické i školské vládní reformy. Do týdne od demise vlády požadují i odstoupení prezidenta Václava Klause pro ztrátu důvěry.

Autoři při tvorbě požadavků nezapomněli ani na kontroverzní mezinárodní dohodu ACTA, jejíž podpis má být oficiálně odvolán.

Petr Kužvart zároveň vyzývá všechny občany, aby se zúčastnili organizovaného celostátního protestu, který se má odehrát 15. března. Za pomoci dobrovolníků a darů od příznivců zorganizovali aktivisté Holešovské výzvy masivní kampaň, v rámci níž po celé republice distribuovali plakáty a informační letáky na podporu protestní akce, o níž informovala i ozvučená vozidla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jhe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

8:30 U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

Pirátská strana v rámci své pracovní skupiny přednesla návrhy řešení na zvýšení příjmu státního rozp…