Holešovská výzva? Nevzdělanci s názory jako Hitler, říká Zeman

13.05.2012 19:19

Kandidát na budoucího prezidenta Miloš Zeman kritizuje v rozhovoru pro server Aktuálně.cz kroky vlády, souhlasí však s názorem, že další zadlužování je cesta do pekel. Sympatizuje sice s odbory, vadí mu ale, že nepřinášejí alternativu. A jako prezident by se podle svých slov vládě do rozhodnutí příliš nemíchal.

Holešovská výzva? Nevzdělanci s názory jako Hitler, říká Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman v rozhovoru
reklama

Zeman uvedl, že jako prezident by samozřejmě respektoval ústavu v tom smyslu, že slovo vlády je konečné. Přesto by ale názory vyjadřoval. „Já bych vyjadřoval svůj trvalý názor, že oživení ekonomického růstu vyžaduje nikoliv zvyšování spotřeby, ale zvyšování investic,“ tvrdí.

Je nutné podporovat ekonomický růst

Obecně se mu příliš nelíbí škrtací politika. „Já souhlasím s myšlenkou, že je potřeba zastavit zadlužování, ale nesouhlasím s myšlenkou, že je to prvotní cíl. Tím základním cílem je oživení ekonomického růstu. Právě ekonomický růst může být jedním z faktorů, který státní dluh snižuje,“ prohlásil Zeman.

Od postoje premiéra Petra Nečase se liší také v pohledu na zahraniční politiku. „Jasně jsem se mnohokrát deklaroval jako eurofederalista - ale pozor, nikoliv jako zastánce evropského unitárního státu, neboli "superstátu",“ uvedl. Kritice vlády rozumí. „Sympatizuji s kritikou odborů vůči současné vládě, ale vyčítám odborům, že samy nemají pozitivní alternativu, jak tuto situaci řešit,“ říká Zeman.

S Klausem souhlasí v kritice ekologů

Rozhodně se mu ale nelíbí iniciativy typu Holešovská výzva. „Já jsem si přečetl Holešovskou výzvu a zjistil jsem, že je tu minimálně požadavek na zrušení politických stran. No, a protože vím, že tento požadavek vznesli političtí géniové typu Adolfa Hitlera a Benita Mussoliniho, tak jsem dospěl k názoru, že Holešovská výzva byla koncipována, když neřeknu blázny, tak alespoň lidmi nevzdělanými v politice,“ prohlásil Zeman.

V rozhovoru se vyjádřil také k prezidentu Václavu Klausovi. „Nesouhlasíme spolu ve svých názorech na evropskou integraci, to je obecně známo, ale je méně známo, že spolu vřele souhlasíme v názorech na Stranu zelených a na ekologický fanatismus,“ vysvětlil Zeman.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

20:54 A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vidí v koronavirové pandemii pro Česko př…