Hollande, Schulz a Tusk uctili oběti holokaustu a odbojáře

26.04.2015 21:31

Francouzský prezident François Hollande, předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a předseda Evropské rady Donald Tusk dnes uctili oběti holokaustu a odbojáře v areálu někdejšího koncentračního tábora Natzweiler-Struthof v Alsasku. Hollande při návštěvě někdejší plynové komory vyzval k ostražitosti vůči znovu ožívajícímu antisemitismu a rasismu.

Hollande, Schulz a Tusk uctili oběti holokaustu a odbojáře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stopy holokaustu se navyhnuly ani Braunau

Natzweiler-Struthof je jediný někdejší nacistický koncentrační tábor na území dnešní Francie. Za 2. světové války však byl stejně jako celé Alsasko součástí nacistického Německa. "To nejhorší se stále může stát. Antisemitismus a rasismus jsou stále tady," řekl Hollande u příležitosti 70. výročí osvobození posledních nacistických táborů, mezi něž patřil i Natzweiler-Struthof. "Nic nesmíme zapomenout," zdůraznil francouzský prezident.

Většina ze zhruba 50.000 vězňů byli členové hnutí odporu proti nacistické okupaci Francie

V táboře Natzweiler-Struthof nacisté odzkoušeli jednu z prvních plynových komor. Hollande ji dnes navštívil společně s šéfem EP Schulzem a oba odhalili plakety na památku Židů a Romů, kteří tam byli zavražděni. Místo navštívil také generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland. "Tváří v tvář sílícímu rasismu v Evropě je naše kultura připomínání holokaustu stejně důležitá a nutná, jako byla vždy," citovala jej agentura AP.

Hollande, Jagland a Tusk poté společně s potomky obětí navštívili místní muzeum věnované deportovaným odbojářům. Součástí muzea jsou i místnosti, v nichž nacisté prováděli lékařské experimenty na vězních.

Koncentrační tábor Natzweiler-Struthof nacisté zbudovali v roce 1941 pro nepřátele Třetí říše z celé Evropy. Většina ze zhruba 50.000 vězňů byli členové hnutí odporu proti nacistické okupaci Francie. Asi polovina jich tam zemřela na následky hladovění, mučení nebo nemocí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

10:39 Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

Konspirace 89. Dokument připravený Andreou Sedláčkovou měl divákům České televize vyvrátit různé dez…