Homosexuálové, žeňte se jako většina, řekli němečtí poslanci. Mnichovský arcibiskup si to rozhodně nemyslí a chystá odpor

14.07.2017 20:05

Představitelé katolické církve i nadále projevují nelibost nad hlasováním německých poslanců, podle kterého by měly být sňatky mezi osobami stejného pohlaví dány na roveň sňatkům mezi mužem a ženou.

Homosexuálové, žeňte se jako většina, řekli němečtí poslanci. Mnichovský arcibiskup si to rozhodně nemyslí a chystá odpor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vitráž nad kněžištěm v kostele sv. Anny na pražském Žižkově

Před deseti dny se berlínský arcibiskup Heiner Koch v rozhovoru pro deník Die Welt jasně vyjádřil proti tomu, aby byl nazýván sňatek mezi osobami stejného pohlaví manželstvím. Konstatoval mimo jiné, že partnerství mezi osobami stejného pohlaví nepovažuje za nijak méněcenné, ale přeto je nelze označovat za manželství. „Řád stvoření má své opodstatnění a nevznikl jen tak nahodile. Dává velmi dobrý smysl, že má dítě otce a matku,“ kritizoval arcibiskup rovněž právo na adopce.

Svůj nesouhlas s hlasováním poslanců v Bundestagu se rozhodl veřejně vyjádřit také mnichovský arcibiskup Reinhard Marx, který dokonce vyzval bavorskou vládu, aby proti tomuto kroku podala ústavní stížnost. „Skutečně bych přivítal, kdyby bavorská vláda sáhla k ústavní stížnosti proti „manželství pro všechny“. Chtěl bych znát názor Nejvyššího soudu na rozšíření institutu manželství i na homosexuální páry.“

„Rozhodnutí poslanců od základu mění pohled na manželství i pravidla, která platila stovky let. Aby bylo spravedlnosti v Německu učiněno zadost, bylo by dobré, aby se k této záležitosti vyjádřila soudní moc. A to bez ohledu na to, jak by nakonec byla taková stížnost posouzena,“ konstatoval arcibiskup s působností v Mnichově a Freisingu. Zároveň ale připustil, že církev v minulosti dělala velmi málo proti diskriminaci homosexuálů.

„Římskokatolická církev mohla udělat mnohem více. A musím přiznat, že ani já osobně jsem toho příliš nepodnikl proti tomu, aby byli homosexuálové trestně stíháni za svoji sexuální orientaci. Příslušný zákon byl vlastně zrušen až v roce 1994. Církve se s tímto problémem nevypořádaly příliš dobře a mně je to skutečně líto,“ pravil arcibiskup ve smířlivém tónu. Bavorská vláda se zatím k jeho apelu nicméně nevyjádřila.

Hlasování v Bundestagu o manželství pro páry stejného pohlaví proběhlo 30. června a ze 623 zúčastněných pro něj hlasovalo 393. Naopak proti bylo 226 poslanců, většinou z CDU/CSU. Byla mezi nimi i kancléřka Angela Merkelová. Konzervativní poslanci, kteří byli podporováni i Alternativou pro Německo, však byli přehlasováni SPD, Zelenými a Levicí.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…