Hon na nemocné koronavirem? Ne! vystoupil Vojtěch. Prymula má dobré zprávy

1. 4. 2020 11:15

Ministerstvo zdravotnictví dnes představilo vývoj epidemie COVID-19 na našem území. V Česku je 3 330 pozitivních pacientů. „Velmi pozitivní je, že se nám daří zvyšovat počet testovaných, za včerejšek jsme otestovali 6 206 pacientů,“ sdělil úvodem konference šéf resortu Adam Vojtěch (ANO).

Hon na nemocné koronavirem? Ne! vystoupil Vojtěch. Prymula má dobré zprávy
Foto: Repro ČT24
Popisek: Premiér Andrej Babiš a Adam Vojtěch
reklama

Vojtěch úvodem vyvrátil, že by Česká republika málo testovala. „Jeden z mýtů je, že Česká republika málo testuje. V mezinárodním srovnání dosahuje Česká republika nadprůměrných hodnot, pokud jde o počet prováděných testů,“ zdůraznil Vojtěch, že se do testování zapojují stále nové a nové laboratoře.

V Česku se zatím z nemoci vyléčilo 45 pacientů, 32 lidí zemřelo. „Nestojíme si vůbec špatně. Jsem mírný optimista, ale přesto si dovoluji tvrdit, že Česká republika zvládá aktuálně tuto epidemii, zvládá ji mnohem lépe než celá řada zemí na světě, v Evropě i v USA. Zatím nejsme svědky nějakého pesimistického scénáře ve vývoji onemocnění. Ten scénář je poměrně dobrý a počet nových pacientů roste relativně pomalu, i ve srovnání právě s těmi počty provedených testů,“ dodal Vojtěch.

„Dovoluji si tvrdit na základě zkušenosti s tou nemocí a z dat, která máme k dispozici, že rozhodně nemíříme k italským nebo španělským scénářům, ale daří se nám epidemiologickou křivku držet na lineární fázi relativně zploštělé. Zatím jsme skutečně velmi dobře schopni zvládat tu situaci,“ míní Vojtěch. Těžce nemocných pacientů je podle jeho slov kolem šedesáti. Vojtěch zároveň vyloučil, že by mělo docházet k nějakému pronásledování pacientů. „Plošné testování není na pořadu dne. Musíme se zaměřit na ty, co mají příznaky onemocnění,“ zdůraznil. 

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislav Dušek následně pohovořil o vývoji u nově diagnostikovaných pacientů. „Křivka půjde nahoru, neboť se budou diagnostikovat noví a noví pacienti. Celkový počet nakažených osob v populaci neznáme. Proto je žádoucí navyšovat testovou kapacitu a testovat více, kvantitativně, i chytřeji, abychom dokázali průchod epidemie populací adekvátně brzdit a řídit,“ sdělil Dušek, že denní nárůsty jsou spíše klesající než rostoucí.  

Do konce dubna bude podle odhadů v České republice přes 14 tisíc nakažených. Infikovaní nakazí koronavirem zhruba jednoho člověka, dřív se odhadovalo dva a půl. „Epidemie ale tak jako tak populací projde, jestli rychle, nebo pomalu, je na přírodě a na tom, jak dlouho vydržíme ta opatření, ale podstatné je uchránit populaci,“ sdělil Dušek. Zároveň zdůraznil, že není nutné strašit Čechy mortalitou způsobenou koronavirem. „Vidím, že tato věc je plně pod kontrolou,“ míní Dušek. Dobré zprávy pak potvrdil i epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…