Horáček: Drahoš je fňukal

21.12.2017 14:04

Analytička Lenka Zlámalová zpovídala v internetové televizi Echo TV prezidentského kandidáta Michala Horáčka. Textař, bývalý hráč, bývalý provozovatel velké loterijní společnosti. Těmito slovy moderátorka Horáčka uvedla. Host naznačil, že Jiřího Drahoše považuje v některých situacích za „fňukala“. Postavil se také za přijetí eura v České republice, přičemž argumentoval především Mnichovem a rokem 1938.

Horáček: Drahoš je fňukal
Foto: Vít Hassan
Popisek: Producent Michal Horáček na Národní třídě
reklama

Jako prezidentský kandidát Horáček navštívil stovky měst, městeček a vesniček. Co jim jako prezidentský kandidát nabídl. Nabídl jim nezávislost. Základní otázka této kampaně totiž podle Horáčka zní poměrně jednoduše.  

„Chcete zase nějakýho kariéristu navázanýho na politiky a byznysmeny, nebo chcete někoho nezávislýho? Někoho, kdo bude moct hájit zájmy všech občanů? A já nabízím tu radikální nezávislost, protože to nebyli senátoři nebo poslanci, kteří mě pověřili tou kandidaturou. Byli to lidi. Byly to desetitisíce lidí. A za druhý, já od nikoho nic nechci, takže nebudu muset nic splácet,“ zopakoval Horáček slova, která z jeho úst zazněla v prezidentské kampani už mnohokrát.

Jako prezident bude usilovat o radikální transparentnost v celé společnosti, protože jen díky transparentnosti budeme vědět, na co jsou naše peníze. Díky transparentnosti také budeme vědět, kde je jaká kriminalita, kde je nejvíc exekucí a tak podobně. „V čem jste transparentnější než vaši soupeři?“ zeptala se Zlámalová. „Ve všem,“ odvětil prostě Horáček. Zveřejnil údaje o svém zdravotním stavu, odkryl svůj majetek, nedávno tam prý dokonce připsal garáž, protože na ni zapomněl.

V rámci transparentnosti si prý také chce promluvit s novým ministrem vnitra Lubomírem Metnarem, protože tento muž byl příslušníkem bezpečnostního pluku před rokem 1989 a sloužil komunistickému režimu proti demonstrantům toužícím po svobodě. Pokud by Metnar veřejně vystoupil a omluvil se za to, co v mládí dělal, Horáčkovi by to prý stačilo.    

Pár slov Horáček věnoval také otázce sestavování vlády. Pokud první pokus o sestavení vlády skončí jako propadák, to jest vláda nezíská důvěru, Horáček by jako prezident pověřil někoho jiného z hnutí ANO sestavením vlády. Trval by na tom, že to nesmí být Babiš, protože se od politiků ostatních stran dozvěděl, že by byli ochotní jednat s hnutím ANO, ale nikoli s Andrejem Babišem, kterému hrozí trestní stíhání.

Horáček se prezentuje jako liberál. Současně se hlásí ke katolickému vyznání. Jak by se zachoval jako prezident, kdyby mu na stůl přišel zákon požadující zrovnoprávnění klasického manželství s registrovaným partnerstvím homosexuálních párů? Takový zákon by prý podepsal. „Já jsem katolík, ale nejsem bigotní katolík, já nejsem bigotní nic. Já jsem liberál,“ vysvětlil svůj postoj.

Pan Drahoš je podle vás fňukal? Dělá to na mě ten dojem, říká Horáček

Stranou jeho pozornosti nezůstala ani hybridní válka, které dnes čelí nejen Česká republika. Horáček připomněl, že internet je dnes oficiálně považován za prostor, ve kterém lze vést válku. Horáček nepochybuje o tom, že tu jisté pokusy o vedení hybridní války existují. Důvěřuje však českým tajným službám, že dělají, co mají, a naši zemi chrání.

A všímáte si nějakým symptomů teď v téhle kampani, ... že by teď někdo v České republice ovlivňoval, někdo ze zahraničí, tady volby?“ zeptala se novinářka. „To nemohu takhle tvrdit,“ odpověděl Horáček. „Máme tři tajný služby, který jistě konají svou práci. Myslím si, že pan (Jiří) Drahoš neudělal dobře, jestliže přišel za panem premiérem, a to ještě dvě hodiny předtím, než ten premiér odstoupil, podotkl s pousmáním Horáček. „On přišel s tím, že se obává. To je, jako kdyby říkal tomu premiérovi: To jako nečtete ty zprávy BIS?“ kroutil hlavou Horáček nad Drahošovým počínáním. „Jestliže za někým půjdu s nějakou politickou akcí, tak chci nějakou konkrétní věc. Tohle bylo jen takový: sdílíme svou obavu. To nelze takhle dělat,“ zdůraznil host. „Ne, že by si vzájemně pofňukali, a tím to skončí,“ pokračoval Horáček.

„Takže pan Drahoš je fňukal?“ zeptala se Zlámalová. „V tomhle případě to na mě tak působí,“ připustil Horáček. Obratem k tomu ovšem dodal, že hovořil s mnoha Ukrajinci o tom, jak ta hybridní válka probíhá u nich.

Došlo i na evropskou integraci. Společná armáda EU je podle prezidentského kandidáta nesmysl. Na druhé straně by přivítal užší spolupráci jednotlivých policií členských zemí.

Zažili jsme Mnichov 1938. To je hlavní argument pro euro

Horáček se také jednoznačně staví za přijetí eura. Dánové si vyjednali, že ho přijímat nemusí. My takovou výjimku nemáme a jednou euro budeme muset přijmout. „Hlavní argument pro euro je ten, že vzroste provázanost s našimi partnery. My jsme prožili Mnichov 1938, kdy jsme taky měli smlouvy, ale tady bychom byli ještě víc provázáni s EU,“ uvedl prezidentský kandidát.

Přidal k tomu však jedno „ale“.  „Ale já bych vůbec netlačil na pilu. To není prezidentský téma. Tady bych byl vyčkávající na vhodný moment,“ doplnil host. Nepřijímal by tedy euro dnes, nýbrž až za několik let. 

Celý rozhovor naleznete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…