Michal Horáček krátce vystoupil už před začátkem filmu. „Když jsme chodili se školou do kina, většinou na začátku vystoupil nějaký mudrc, který nám vysvětlil, co si máme o tom filmu myslet. Což považuji dnes za velké trauma,“ konstatoval. O dokumentu, který na diváky právě čekal, řekl: „Byl zvláštní v tom, že režisér Kvapil byl součástí týmu. To znamená, že měl přístup ke všemu. Mohl točit, co chtěl a já jsem mu do toho nemluvil, myslím, že nemá cenu něco skrývat,“ vysvětlil známý textař. Režisér Kvapil tak podle něj dostal unikátní příležitost. „Sestříhali si to a udělali, jak chtěli,“ upozornil. Liberec získal předpremiéru filmu i proto, že – jak prozradil Petr Dvořák, šéf Horáčkovy kampaně v Libereckém kraji – právě v tomto regionu uspěl Horáček nejlépe. Úplně poprvé ho však diváci mohli vidět na jihlavském filmovém festivalu. Do běžné projekce jde koncem ledna.
Po filmu následovala debata Horáčka a Kvapila s diváky. Horáčkovou motivací, proč šel do prezidentských voleb, bylo, aby byl poražen současný prezident Miloš Zeman, jehož politické směřování se mu nelíbí. Mohl ale současného prezidenta někdo porazit? „Dalo se to vyhrát,“ domnívá se Horáček. Připomněl, že šlo vlastně o dva souboje, první a druhé kolo. „Ve druhém kole se začíná znovu. Obávám se, že těch čtrnáct dní nebylo dobře využitých. Nestačí být proti Zemanovi, ale být pro něco, říci, co chce on sám. Nemůže vyhrát nic a nevím,“ poměrně ostře kritizoval taktiku, kterou zvolil Zemanův protikandidát Jiří Drahoš.
Hezké gesto Hilšera. Drahoš mluvil, ale nic neřekl
V souvislosti s Drahošem je ostatně ve filmu ze zákulisí prezidentské kampaně vidět moment, kdy tým Horáčka zjistí, že „Praha si vybrala Drahoše“. Což vyvrcholilo tím, že při akci Festival svobody k 17. listopadu na Václavském náměstí mohli na pódiu vystoupit Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Pavel Fischer. Horáčka odmítli. V médiích se pak psalo, že údajně nesplňuje hodnoty 17. listopadu, což byl paradoxní důvod, protože Michal Horáček se listopadu 1989 aktivně zúčastnil. Podle Horáčka si ho však na akci nepřáli sponzoři Drahošovy kampaně, kteří přispěli i na tuto akci. O to více ocenil gesto protikandidáta Marka Hilšera, který mu nabídl ze svých tří minut polovinu. „To bylo od něj hezké gesto v takové chvíli, kdy o něco jde. To pak člověk takového člověka ocení,“ pochválil. Pozitivně se vyjadřoval i o Pavlu Fischerovi, jenž nakonec obsadil bronzovou pozici. „Má velké povědomí o mezinárodních vztazích, byl velvyslancem ve Francii.“ Ale i o Vratislavu Kulhánkovi, který nakonec skončil v prvním kole. „Má za sebou léta práce ve velkých projektech.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
demokracie , Horáček , kraj Liberecký , Kvapil , prezident , reportáž , volby , Zeman , Drahoš
autor: Oldřich Szaban
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
ANALÝZA: V pořadí 25. ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) klame tělem. Na sociálních sítí…
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary