Obhájce Marka Dalíka Tomáš Gřivna soudu nabídl překvapivou svědkyni, bývalou manželku Topolánka, Pavlu Topolánkovou. „Byla to právě ona, která věděla, že Topolánek by se bez Dalíka neobešel. Řešil za něj sestavování vlády a další důležité věci,“ sdělil ParlamentnímListům.cz zdroj z okolí někdejšího premiéra. Ta měla dosvědčit, že Dalík byl pro jejího bývalého manžela nepostradatelný, čímž by padla konstrukce, že Dalík měl na schůzce s manažery firmy Steyr slíbit nesplnitelné, tedy to, že zpochybněný kontrakt na nákup transportérů Pandur bude pokračovat. Tribunál vedený soudcem Martinem Zelenkou ovšem výslech Topolánkové zamítl. Stejně tak jako další blízké spolupracovnice Topolánka Jany Bartošové.
Případ je problematický právě v konstrukci podvodu. V úvahu by totiž spíš přicházelo úplatkářství, respektive nepřímé úplatkářství. A také nižší trestní sazba a možná i podmínka. Tím by ale nejspíš nebyla naplněna stále sílící společenská poptávka po boji proti korupci, která se objevila s nástupem Andreje Babiše do politiky.
Promluvil, ale nebyl vyslyšen
Dalík se dnes, pro mnohé překvapivě, především pro soud, rozhodl promluvit. Za osobu, která si na schůzkách s rakouskými a americkými manažery měla říci o třikrát šest milionů eur označil slovenského obchodníka se zbraněmi Miroslava Výboha. Ten měl vyjednávat o kontraktu Pandurů pro Slovensko a chtěl podle Dalíka nahradit kontroverzního českého zbrojaře Pavla Muselu, který za ČR o Pandurech vyjednával v době, kdy vládla sociální demokracie. Dalík u soudu také řekl, že s kontraktem měl velkou potíž nastupující premiér Topolánek, proběhlo proto pár schůzek se slovenským premiérem Robertem Ficem a Výbohem, kde se problematika Pandurů řešila.
„Opravdu to měl být kontrakt pro pana Výboha. Necítím se vinen z podvodu, jednání jsem byl přítomen, ale nikdo neříká, že ta částka měla být pro mě. Co říkal pan Výboh, za to nejsem zodpovědný,“ prohlásil Dalík u soudu s tím, že sice promluví, ale nikdo ze zúčastněných ze strachu jeho verzi příběhu nepotvrdí. Dále také zmínil roli podnikatele Jaroslava Veverky. Ten se měl podle Dalíka prostřednictvím budoucího premiéra Topolánka snažit přimět končícího ministra obrany Karla Kühnla k podpisu první smlouvy na pořízení Pandurů. „Po schůzce jsem už zástupce Steyru nikdy nekontaktoval a doufal jsem, že to pro mě skončilo. Nespáchal jsem žádný podvod, bylo by to naivní dětinské jednání,“ uvedl dále Dalík.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný