Horníci z lomu Bílina budou soudně vymáhat škodu po aktivistech

07.05.2019 13:17

Severočeské doly (SD) budou vymáhat soudní cestou škodu, kterou podle těžařů způsobili loni v létě účastníci protestu proti těžbě uhlí, kteří nečekaně vnikli do dolu Bílina. Škodu vyčíslili těžaři na 661.473 Kč. Ve lhůtě stanovené předžalobní výzvou nebyla náhrada škody zaplacena.

Horníci z lomu Bílina budou soudně vymáhat škodu po aktivistech
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Hnědouhelný lom Československé armády nacházející se v severočeské hnědouhelné pánvi
reklama

ČTK to dnes řekl mluvčí dolů Lukáš Kopecký. Pokuty za vniknutí do lomu uložil Báňský úřad a za přestupky litvínovský městský úřad. Vyjádření účastníků akce ČTK zjišťuje.

Několik set aktivistů protestovalo proti těžbě uhlí při pochodu po hraně lomu loni na začátku prázdnin. Vymezenou trasu tehdy opustilo několik desítek lidí, další ve stejný den obsadili vrchol rypadla, kde se připoutali. Těžba se zastavila. Předžalobní výzvu rozeslaly SD devadesáti lidem. Dluh měl být zaplacen do 30. dubna, což se podle Kopeckého nestalo. „Společnosti Severočeské doly tak nezbývá, než se svého nároku domáhat soudní cestou,“ řekl mluvčí.

Policie zadržela při protestu 280 lidí, někteří neuposlechli výzvu veřejného činitele, další neoprávněně vnikli do dolu. Vyčíslená škoda představuje podle Kopeckého pouze náklady na mzdy zaměstnanců, kteří při zastavení provozu nemohli pracovat, a náklady na prostoje externích pracovníků. „Nechceme žádnou úhradu ušlého zisku,“ uvedl už dříve Kopecký.

Báňský úřad rozeslal účastníkům protestu 91 příkazů, z nichž 43 obsahovalo napomenutí a 48 příkazů výzvu k úhradě pokuty. „Pokutu zaplatilo sedm lidí. Dalších 29 podalo odpor, ti budou předvoláni k podání vysvětlení. Některé výzvy se nepodařilo doručit, o to se budeme snažit znovu,“ řekl ČTK mluvčí Báňského úřadu Bohumil Machek.

Hnutí Limity jsme my, které tzv. klimakemp u Litvínova pořádalo, uvedlo, že předžalobní výzvu a pokuty dostali i lidé, kteří v dole Bílina nebyli. „Podklady pro přestupkové řízení jsme dostali od policie, věříme, že policie občany identifikovat správně umí,“ uvedl Machek.

Správní řízení s účastníky pochodu řeší Městský úřad v Litvínově. Vedoucí oddělení přestupků Lenka Weinholdová dnes ČTK řekla, že zbývá vyřídit dvě věci. „Zahájili jsme přes 200 správních řízení. Pokud se osoby nepodařilo ztotožnit, věc jsme odložili. Někteří dostali sankci nebo správní trest. Ti, kteří nesouhlasili, podali odpor a postupně věc řešíme na úřadě,“ uvedla Weinholdová. Ukládané pokuty podle ní dosahovaly nanejvýš zhruba tisícovky.

Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už v roce 2017 při prvním ročníku klimakempu. Tehdy škoda Severočeským dolům nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka. Báňský úřad tehdy ukládal pouze napomenutí.

Hnutí Limity jsme my plánuje další ročník klimakempu na počátek letošního července. Uskutečnit by se měl poblíž uhelné elektrárny, a to buď u Chvaletic na Pardubicku, nebo u Počerad na Mostecku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …