Horší než odchod. Orbán chystá Bruselu peklo

08.04.2024 8:01 | Zprávy

Zatímco Britové se před lety rozhodli EU opustit, maďarský premiér Viktor Orbán dostal jiný nápad. Chce v Bruselu posílit natolik, aby mohl EU změnit. „Nestačí být naštvaný. Musíme ovládnout Brusel,“ popsal svůj záměr. Prý hodlá čelit těm, kteří se snaží Maďarům „strčit genderovou politiku až do krku“.

Horší než odchod. Orbán chystá Bruselu peklo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán a slovenský premiér Robert Fico navštívili bývalého českého prezidenta Miloše Zemana

Server Politico upozorňuje, že politický establishment v Bruselu se bude muset připravit na nový typ politika. Na politika, který už nemluví o odchodu své členské země z EU, ale politika, který chce v Bruselu posílit a jako silný hráč celou EU měnit. Přesně to prý chce po blížících se volbách provést dlouholetý maďarský premiér Viktor Orbán.

„Musíme jít hlouběji, obsadit pozice, shromáždit spojence a napravit Evropskou unii,“ prohlásil maďarský premiér v rozhovoru už na konci loňského roku. „Nestačí být naštvaný. Musíme ovládnout Brusel,“ citoval Orbána server Politico.

Maďarsko bude ve druhé polovině roku 2024 EU předsedat. A dá se říct, že Orbánovi Maďarsko už začíná být malé. Premiérem je již po páté, v parlamentu drží ústavní většinu a s touto silou chce EU měnit. Tak to vidí Zsuzsanna Szelenyiová, bývalá spojenkyně a kritička Orbána a autorka knihy Poskvrněná demokracie, podle které Orbán hledá podobně smýšlející politiky a chce je spojit v jednom táboře.

„Pokud si chceme zachovat svobodu a suverenitu Maďarska, musíme obsadit Brusel a přinést změnu do Evropské unie,“ prohlásil Orbán na shromáždění v Budapešti u příležitosti maďarského národního dne 15. března.

Nijak přitom neskrývá, že nesouzní s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem a volá po tom, že je třeba „udělat Evropu opět skvělou“.

V Bruselu již dnes funguje think-tank Mathias Corvinus Collegium (běžně označované jako MCC), což je podle serveru Politico jeden z nástrojů, jehož prostřednictvím chce Orbán v EU prosazovat své záměry. Vládní organizace otevřela pobočku v Bruselu v roce 2022 a nabízí konzervativní pohled na témata řešená v EU.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Green Deal

Dobrý den, obracím se na vás jako na zastánce tohoto paktu nebo co to je. Můžete mi říci, kde třeba většina z nás má brát peníze na auta bez spalovacích motorů? Neměla by tedy minimálně EU lidem na nová auta nějak přispět? Myslíte si, že si je lidé u nás, kteří vydělávají kolem 20 tisíc měsíčně moho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Mít v Bruselu pár takových frajerů jako je Orbán ...................., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVierka , 08.04.2024 10:00:11
bylo by vše jinak. Ten má dar prozíravosti a je mužem akce. Ten řídit EU tak by bylo LÍP !!!! A lobbisty za pitomostě by eliminoval ........ poslal by je hodně daleko a hluboko, kamsi do zapomnění. A s pochlebovači a hujery , co by se mu až k zemi klaněli by zatočil. Takoví jsou k ničemu, marní ! Darmožrouti. )))))

|  15 |  0

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…