Hovada, vyslechl si Telička. Pak lidem vykládal, jak je EU přínosná a Angličané teď mají "hlavu v pejru"

17.09.2016 11:46

REPORTÁŽ Hlavně o Evropském parlamentu a o kvalitní práci europoslanců za ANO hovořil na mítinku v Nýřanech na severním Plzeňsku europoslanec Pavel Telička. Jeho, a následně pak některé vybrané kandidáty to krajských voleb, si přišlo poslechnout při dobré vůli asi třicet lidí, většinou důchodců a pak maminek s dětmi. V posledním tropickém dnu přišla vhod balená voda s logem ANO, k dispozici byl i med, perníčky, pro zájemce byly připraveny tužky a pastelky, náhodní výherci improvizovaného losování si mohli odnést osušky nebo deštníky.

Hovada, vyslechl si Telička. Pak lidem vykládal, jak je EU přínosná a Angličané teď mají "hlavu v pejru"
Foto: Václav Fiala
Popisek: Europoslanec Pavel Telička v Nýřanech

Ještě než samotný mítink začal, "pozdravil" z projíždějícího automobilu spolujezdec účastníky mohutným táhlým výkřikem „hovada“. Pak už hovořil Pavel Telička, který představil Evropský parlament a EU: „EU je zákonodárným orgánem, můžeme jej připodobnit k českému parlamentu s tím ovšem rozdílem, že právní normy, které ovlivňují de facto náš život a prostředí, ve kterém jsme, rozdíl tedy je, že se tvoří Evropským parlamentem a radou, to znamená členskými státy. Obě tyto jakoby komory zákonodárného sboru schvalujeme ten který návrh a pokud se neshodneme, pak je takové dohadovací řízení. To, co má na nás dopad, ale pokud bychom nebyli uvnitř Unie, tak my dnes máme možnost ovlivňovat a to v evropských institucích a konkrétně my, europoslanci na půdě Evropského parlamentu. Krom toho schvalujeme rozpočet,“ uvedl v úvodu europoslanec Telička.

Telička: Ne každý si může dovolit zaplatit dětem školné v zahraničí

„Dříve děti nemohly studovat za výhodných podmínek v zahraničí, když jsme nebyli v EU,“ zavzpomínal na doby minulé Telička. „Musím bohužel konstatovat, že vysoké školství za hranicemi, především v některých zemích, je stále na podstatně vyšší úrovni, než je naše. Ne každý z nás si může dovolit zaplatit školné svým dětem v zahraničí. Jako členský stát Unie, a já tuto novou zkušenost mám, protože moje mladší dcera nastoupila na vysokou školu v zahraničí, tak studuje za podstatně nižších podmínek. Anebo, dítě, které studuje v Plzni, v Praze nebo Olomouci, může si říci – já chci na rok ven studovat a v ten moment se zapojí do takzvaného programu Erasmus II a de facto tyto náklady jsou hrazeny,“ uvedl spokojeně.

Angličané už mají zamotané hlavy, takříkajíc „hlavu v pejru“

K infrastruktuře se pak Telička vyjádřil tak, že podle něj mnohé prostředky jsme v uplynulých letech prohospodařili. „Možná pro mne to nejpodstatnější je, že ne vždy to dokážeme dobře využít. Jako člen můžeme ovlivňovat dění kolem věcí, které se nás dotýkají, které na nás mají dopad, a jako nečlenové bychom je ovlivnit nedokázali. Ostatně, když se podíváte na Brexit, když hovořím se svými britskými kolegy, tak už mají takříkajíc ‚hlavu v pejru‘, protože říkají – my jsme nevěděli, že to bude takto. A jak vlastně budou vypadat vztahy s EU To povědomí, že budou muset celou řadu věcí teprve dojednávat, že budou v celé řadě věcí v horším postavení, než jsme my jako členský stát a relativně malá země, a Británie je velmoc. To jsou věci, které si neuvědomujeme,“ uzvedl k situaci ve Spojeném království europoslanec Telička.

Telička: Byl bych rád, kdyby ANO v Plzeňském kraji zvítězilo

„Já jsem do roku 2014 devět let před tím – když jsem odešel z Evropské komise poněkud dříve, protože nastoupil premiér Špidla na toto místo – tak jsem těch devět let  podnikal a neměl jsem důvod se vrátit do veřejného života a už vůbec ne do politiky,“ vysvětlil svůj politický comeback Telička. „Nicméně, Andrej Babiš mne po nějakých delších jednání přesvědčil a já jsem v tom viděl jeden velký smysl – pokusit se přispět ke změně postavení České republiky v Evropě, pokusit se poněkud změnit naši reputaci v EU a také být podstatně aktivnější a ty věci aktivně ovlivňovat. Dnes, a na to jsou objektivní statistiky a studie, europoslanci za hnutí ANO jsou jednoznačně nejaktivnější a nejprofesionálnější mezi českými europoslanci. Taková je realita. Říkám – mějme tuto ambici i na krajské úrovni. A pokud máme, jak říká Andrej Babiš, dobré velvyslance v Evropském parlamentu, tak by bylo fajn, kdybychom měli v Plzeňském kraji dobré protějšky a partnery. Pokud i tam i tady je budeme mít, a budeme buď členy anebo sympatizanty, nestraníky téhož hnutí, tak můžeme samozřejmě celou řadu možností, která nám EU dává, lépe přenášet sem. Byl bych rád, kdyby ANO v Plzeňském kraji zvítězilo,“ vyjádřil nejen své přání Pavel Telička.

Na kampani ANO v Nýřanech. Foto: Václav Fiala

Chráníme národní zájmy

Národní zájmy jsou dány podle něj zájmy nás občanů, jednotlivých skupin, podnikatelů, zaměstnanců, školáků a podobně.  „Pokud tomu tak je, tak – a ten program pro krajské volby z toho do jisté míry vychází – tak můžeme tyto programy  lépe naplňovat. A já tady nejsem poprvé ani naposledy. V zásadě každý měsíc do kraje někam jedu, diskutuji s místními lidmi, místními politickými reprezentanty a snažíme se lépe porozumět, abychom viděli, cože v té Unii máme dělat, o co se máme více starat, o co méně,“ pokračoval dále Telička a opět pochválil sebe a své kolegy: „Dovolím si říci, že o vašich otázkách umíme na půdě EP vyjednávat a že máme výsledky.“

Vzpomínka na eurovolby

„Když byly evropské volby, tak po deseti letech, kdy naši vrcholní politici říkali – my v té Evropě jsme takhle malí, my tam nic nezmůžeme, my nedokážeme nic ovlivnit, tak já i chápu občany, že k těm evropským volbám ve vysokém počtu nepřišli,“ vzpomněl na situaci před několika lety Telička. „Bylo to přes 18 procent a to je skutečně málo. Kdyby přišlo 35 procent, tak místo 4 europoslanců by ANO mělo podle tehdejších průzkumů minimálně šest sedm europoslanců. Kdyby přišlo více, tak zase ještě více. To je úplně jiná palebná síla. To máte zase jiný vliv. My to umíme vykompenzovat, protože si myslím, že tam máme, na rozdíl od jiných politických stran, skutečné profesionály a na tom jsme stavěli. Je těžké pak skuhrat, že toto se nedaří.“

Na závěr pak připomněl, že „…každé procento, neříkám, že každý hlas, hraje roli…“ Poté z mítinku odjel do Prahy na besedu v Českém rozhlase.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…