Hra o evropské trůny. Visegrádská skupina bude ladit taktiku v Praze

28. 6. 2019 8:00

Předsedové vlád zemí Visegrádské čtyřky (V4) se dnes sejdou v Praze na neformální schůzce, kterou svolal český premiér Andrej Babiš (ANO). „Na základě mého pozvání se sejdeme, abychom znovu koordinovali své představy. Hra o evropské trůny je jediným bodem jednání,“ vyjádřil se ministerský předseda pro Lidové noviny.

Hra o evropské trůny. Visegrádská skupina bude ladit taktiku v Praze
Foto: Kancelář prezidenta Polské republiky
Popisek: Představitelé zemí Visegrádské čtyřky.
reklama

Společně se tak setkávají dva dny před mimořádným nedělním evropským summitem. Premiér Babiš ve středu na plénu Sněmovny při schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě řekl, že summit zásadně rozhodne o tom, kdo bude předsedou Evropské komise, Evropské rady a Evropské centrální banky.

Nyní český předseda vlády zdůraznil, že „potřebujeme takového šéfa Evropské komise (EK), kterému nevadí náš středoevropský region. „A který je hlasitým kritikem dosavadního systému nasazování takzvaných „spitzenkandidátů“, tedy lídrů europarlamentních frakcí, z nichž někteří nemají alespoň dle slov premiéra teritorium V4 zrovna v lásce,“ doplnil.

Český premiér nepodporuje Němce Manfreda Webera, kandidáta evropských lidovců, ani hlavu evropských socialistů a současného eurokomisaře, Nizozemce Franse Timmermanse. „Pro Česko a V4 je důležité, aby příští předseda Komise nepolitizoval, aby nekomentoval politiku a aby realizoval hlavně závěry Evropské rady,“ uvedl český předseda vlády.

Současný místopředseda Evropské komise Slovák Maroš Šefčovič stále zůstává ve hře o některý z vysokých unijních postů, nejspíše o křeslo šéfa unijní diplomacie. Jednotně deklarovanou podporu celé V4 ale dosud nemá, rezervovaně se k němu staví i premiér Babiš.

Původní zdroj ZDE

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…