Hřebejk: Bleju z Babiše a Ovčáčka. Stydím se za ně

24.09.2018 9:54

Český režisér Jan Hřebejk se rozhovořil s moderátorem Pavlem Štruncem na webu Info.cz. Mimo jiné také o tom, jak „bleje z Babiše a Ovčáčka“. „Hnusné partě o žádný migranty nejde,“ poznamenal mimo jiné Hřebejk.

Hřebejk: Bleju z Babiše a Ovčáčka. Stydím se za ně
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Režisér Jan Hřebejk
reklama

Hřebejk sám se snaží dostat do zastupitelstva na Praze 5, v nadcházejících komunálních volbách kandiduje za Starosty a nezávislé. Podle jeho slov je totiž třeba oponovat demagogicko-pohromistickým náladám. 

Video najdete ZDE.

Anketa

Jak raději pomoci sirotkům ze Sýrie?

hlasovalo: 14716 lidí

Své pak Hřebejk řekl k Babišovu vyjádření ohledně (ne)přijetí syrských sirotků. „Je to hnus, eklhaft, stydím se za to,“ uvedl k reakci Andreje Babiše (ANO). „Pohrdám těmi názory. Když slyším Babiše mluvit, nebo si přečtu tweet Jiřího Ovčáčka, tak z toho bleju. Stydím se za to, že jsou příslušníky stejného národa jako já. Vždyť o nic nejde, za Zemanovy vlády jsme přijali tisíce lidí,“ poznamenal Hřebejk. „Žijeme v bezpečné zemi, nehrajme s policajty, s kamerami do ulic. Problém migrace, problém ohrožení islamismem v Praze neexistuje. Stejně jako se mi příčí tenhle pseudonacionalismus, jako se mi příčí tahleta populistická demagogie Babiše, Ovčáčka, Zemana nebo Klause mladšího, to je pro mě jedna hnusná parta, ale stejně tak se mi z duše příčí politický islamismus,“ zdůraznil Hřebejk. V této zemi musíme řešit jiné věci než politický islamismus. 

„O migraci se mluví, ale tady to není problém. Já když se dívám na billboard Havířov bez migrantů, nejsem si vědom, že by Havířov atakovali migranti. Oni neatakují ani Prahu, natož Havířov. Považuji za účelové, že hrajeme s tím tématem strachu a ohrožení. Mají se nastolovat otázky, které se týkají lidí. Většiny lidí se ale migrace netýká,“ poznamenal Hřebejk, pro nějž jde o strašák a o fiktivní téma. 

„Je na nás, abychom zvažovali, do jaké míry jsme ochotni a schopni pomoct. Ale problém, že by oni atakovali českou kotlinku, ten já nevidím. Myslím si, že se jenom hraje s tím strachem. Je jednoduché na někoho ukazovat. Jde o latentní fašismus, jinak to nazvat nemůžu,“ podotkl. 

„Chtěl bych znít spíš hlasem uklidňujícím. Nemějme pocit, že nás ohrožují migranti,“ zdůraznil Hřebejk. „Lidé se nemají hnát proti lidem,“ řekl Hřebejk také jednoznačně. 

„Myslím si, že řada lidí, kteří třeba volí Tomia Okamuru, tak ho volí proto, že má špatné informace. Tento rasista a xenofob prostě pracuje s nedostatkem informací. Nebo s množstvím zkreslených informací,“ zmínil dále kriticky Hřebejk. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …