Hřib na klávesnici vymýšlel vedení Prahy. Pavel Novotný to rozsekl: Co aliance SPOLU a ANO

15.11.2022 18:41 | Ze sítí

Končící primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na twitteru vzkázal koalici SPOLU, že „nemůže mít všechno“. SPOLU jako vítěz voleb prý nemůže požadovat post primátora a ještě většinu v radě, protože získala jen čtvrtinu hlasů obyvatel Prahy. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) ale Hřibovi vzkazuje, že místo siláckých řečí na twitteru by měl konečně být otevřený jednání.

Hřib na klávesnici vymýšlel vedení Prahy. Pavel Novotný to rozsekl: Co aliance SPOLU a ANO
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Starosta Řeporyjí za ODS, Pavel Novotný

V Praze ani téměř dva měsíce po volbách není jasné, jaké bude finální uspořádání na magistrátu. Vítězná koalice SPOLU preferuje sestavení koalice s vládními stranami, ve hře je ale i spolupráce s hnutím ANO. Možná koalice vládních stran totiž zatím ztroskotala na požadavcích Pirátů, kteří mezitím vytvořili blok Aliance pro stabilitu s Prahou sobě.

Dosluhující primátor Zdeněk Hřib nyní na twitteru uvedl, že koalice SPOLU má přemrštěné požadavky, které jí v rámci volebního výsledku nenáleží. „Koalice SPOLU získala v pražských volbách jen necelých 25 %, tedy méně než čtvrtinu hlasů obyvatel Prahy. S tímto výsledkem ale nemůže mít všechno. Nemůže vznášet nárok zároveň na primátora i většinu v radě, protože to prostě neodpovídá jejich volebnímu výsledku,“ napsal Hřib.

To nenechalo chladným lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského, který se ptá, co si tedy nárokují s ohledem na volební výsledek Piráti. „A kolik jste získali Vy, pane primátore? A kolik si toho nárokujete s ohledem na výsledek? Možná bych zkusil spíše hledat dohodu, než silácké řeči na twitteru. Voliče to handrkování fakt nebaví…“ vzkázal Hřibovi Zdechovský.

„Piráti procentuálně posílili a mají v zastupitelstvu nejvíc mandátů z vládních stran. V rámci Aliance pro stabilitu navíc máme stejně zastupitelů jako SPOLU a STAN. Usilujeme jen o takové rozložení sil, které odpovídá výsledkům voleb,“ odpověděl Hřib a v dalším tweetu nastínil, jak si přesně rozložení početně představuje.

„Součástí naší nabídky uspořádání poměrů v 11členné radě pro SPOLU (5 včetně primátora pro SPOLU, 1 pro STAN, 5 pro Aliance stability) je i předpoklad, že SPOLU nominuje primátora. Naopak kvůli možnosti používat primátorské veto se SPOLU nemusí bát přehlasování na radě,“ dodal Hřib.

Na jeho tweet reagoval také starosta Řeporyjí a bývalý člen ODS Pavel Novotný, který má jasno, kde jednání váznou. „Nikdo nepůjde do koalice s Čižinským, Zdenku, taková je realita,“ vzkázal Hřibovi Novotný, že SPOLU má problém s Prahou sobě.

Pavel Novotný, DiS.

  • Největší miláček čtenářů nejnedůvěryhodnějšího webu v Evropě
  • starosta městské části

Poté ještě Novotný dodal, že možná aliance SPOLU s hnutím ANO nakonec nemusí být špatnou variantou. „Konkrétně Patrik Nacher mi vůbec nevadí. Mám k němu lidsky i politicky 100× větší důvěru než k Čížovi, proč to nepřiznat,“ prohlásil Novotný.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Inflace

Proč jinde klesá, jen u nás roste? Asi to není vina jen vás politiků, ale přijde mi, že ani vy nijak nepřispíváte tomu, aby se snížila. Jestli to tak není, tak mě o tom přesvěčte.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …