Hřib o výročí Pražského povstání tepal do Ruska: Přijeli jste do svobodného města. Nemáte hlavní zásluhu na osvobození, i když si ji připisujete

05.05.2020 17:34 | Zprávy
autor: jma

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v den výročí 75 let od počátku Pražského povstání apeluje, abychom se „nesmířili s totalitou, autoritářstvím nebo útiskem“. Podle něj v současnosti čelíme silnému tlaku ruské propagandy a snahám o překrucování historie. Hřib ve svém příspěvku dává za pravdu starostovi Řeporyj Pavlu Novotnému (ODS), který opakovaně tvrdí, že Rudá armáda neměla na osvobození Prahy téměř žádný podíl.

Hřib o výročí Pražského povstání tepal do Ruska: Přijeli jste do svobodného města. Nemáte hlavní zásluhu na osvobození, i když si ji připisujete
Foto: facebook/Hřib
Popisek: Koláž na facebooku pražského primátora Zděnka Hřiba

„Dnes si připomínáme výročí 75 let od počátku Pražského povstání. Po těžkých letech utrpení a nacistického útlaku lidé pozvedli své hlavy a šli bojovat na barikády za svou svobodu, i když si byli vědomi, že dobře vycvičení a vyzbrojení nacisté mají převahu. Na památku těchto lidí, kteří se nebáli vzít svůj osud a osud svého města do vlastních rukou, nesmíme nikdy zapomenout. Také díky jejich nasazení byl nacistický odpor na našem území rychle zlomen a národ tak mohl znovu získat svou čest a hrdost,“ píše pražský primátor na facebooku. 

„Chtěl bych proto vzdát díky všem, kteří tehdy vyšli bojovat do ulic, a vyjádřit svůj vděk za to, že žijeme ve svobodné zemi,“ dodal. S tím, že chce poděkovat hrdinům jako Karel Kutlvašr a mnohým jiným, kteří byli navíc po válce tvrdě perzekvováni komunistickým režimem .

Poté Hřib zacílil na současnost, především na kauzu údajného ruského agentu, kvůli kterému má i sám pražský primátor policejní ochranu. „Když jsem v loňském roce před budovou Českého rozhlasu říkal, že oběti Pražského povstání nás zavazují k tomu, abychom se nesmířili s totalitou, autoritářstvím nebo útiskem, netušil jsem, že budou má slova letos snad ještě více aktuální,“ posteskl si.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

NATO

Tvrdíte, že pro USA nemá NATO smysl. Co pro nás? A kdo myslíte, že je dnes ten hlavní hegemon Čína nebo USA? Souhlasím s vámi, že Evropa to rozhodně není. Myslíte, že někdy bude? Jestli ano, tak my se toho asi určitě už nedožijeme, co myslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo jiný vám prozradí, že se tu podvádí? Umělci hřímali před ČT

19:50 Kdo jiný vám prozradí, že se tu podvádí? Umělci hřímali před ČT

Spolek Milion chvilek pro demokracii v čele s Mikulášem Minářem dnes odpoledne svolal pochod na podp…