Hrozba a zklamání z vakcín. 3,4 dávky? Už i v ČT

10.11.2021 7:24

Vakcíny proti covidu-19 jsou zklamáním. Kolik bude třeba dávek? 2, 3, 4? Tázal se v pořadu '90 na ČT24 imunolog Jiří Šinkora. A diváky nešetřil: Očkování dětí považuje za nesmysl, protože vakcínu nepotřebují. Očkování pomáhá jen starším rizikovým skupinám, které na něj už měly dost času. Marně doufal, že vláda místo strašení „brutální“ kampaní začne spíše vysvětlovat.

Hrozba a zklamání z vakcín. 3,4 dávky? Už i v ČT
Foto: Repro ČT
Popisek: Imunolog Jiří Šinkora na ČT24

Anketa

Je Zeman povinen jmenovat ministrem kohokoliv, koho navrhne Fiala?

2%
96%
hlasovalo: 15177 lidí
Po internetu už kolují obrázky z nové kampaně Ministerstva zdravotnictví, inspirované reklamami proti kouření. Jiří Šinkora na ČT24 mínil, že ti zatvrzelí se nenechají takovouto kampaní přesvědčit a naopak je to v jejich postoji utvrdí. „Já jsem marně doufal, že vláda přijde s vysvětlováním,“ řekl dále. To by podle něj mohlo přesvědčit seniory, aby se očkovali, když jim hrozí velké riziko, že by je nemoc mohla i zabít. Někteří se prý rozhodli se neočkovat, protože nemoc již prodělali, což považuje za racionální, jiní bohužel na základě dezinformačních kampaní.

Šinkora se také vyjadřoval k výroku náměstkyně Ministerstva zdravotnictví Vašákové, že „pandemii diktují neočkovaní“. Namítl, že případy, kdy nákazu šíří očkovaní, zná jak ze svého okolí, tak z mediálně prezentovaných případů. „Ta naše nebo spíš jejich naděje, že vakcína zabrání šíření viru, že ho eradikuje, tedy vymýtí, dneska se jasně ukazuje na příkladech zemí, jako je Singapur nebo další proočkované země,  že ta naděje je lichá,“ uvedl.

Dodal, že vakcína je dobrá pro lidi v rizikové skupině, kterým může připravit protilátky pro moment, kdy se jim vir dostane do těla a brání dalšímu šíření v těle. „Vakcína byla původně dvoudávková, teď je třídávková, pak bude čtyřdávková, jak to půjde dál, nikdo neví,“ pokračoval a doplnil, že je zklamán tím, že vakcíny nejsou to, co bylo slibováno a v co doufal.

Moderátorka zmínila i to, že v USA už byla schválena vakcína pro děti starší pěti let. Dle Šinkory si toto musí rodiče srovnat se svým svědomím, protože děti vakcínu nepotřebují. A byl proti myšlence, že by se měly očkovat děti pro ochranu seniorů, kteří se mohou očkovat s plným vědomím rizik, narozdíl od dětí. „Nevím, proč bychom měli očkovat děti, abychom chránili tuto skupinu obyvatel. Měli na to téměř rok nebo 6 měsíců, aby se očkovali, a statistiky jsou jasné. Řekněme deset procent z těch, kterým je nad 65, už nemají dětskou imunitu, dostanou covid, skončí na JIP a někteří zemřou,“ sdělil.

Podle imunologa už jsou čísla jasná. „Dětem tento virus nevadí. Já jsem neviděl jediný argument, jedinou publikaci, práci, důkaz, že tento koronavirus děti ohrožuje,“ prohlásil s tím, že jak se s virem vypořádávají děti a senioři je úplně jiné a jedná se o základní poznatek imunologie, který je ale v této době ignorován. „Očkovat děti, které ještě nedosáhly pubertálního věku, je podle mě naprostý nesmysl,“ potvrdil svou pozici.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozpočet schválen. Ale Babiš koalici vypekl

18:30 Rozpočet schválen. Ale Babiš koalici vypekl

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Sociální sítě jsou ale asi více plné in…