Hrozí Majdan! Pozor, už jedou. Vážné slovo k Česku i Slovensku

07.03.2018 11:35

Ekonomka Hana Lipovská patří k těm, kteří se neváhají vyjádřit i k tématům, která s ekonomií tak úplně nesouvisí. Její nejnovější příspěvek se týká zasahování EU do záležitostí členských států, které začíná mít povahu srovnatelnou s povoláváním sovětských poradců v padesátých letech.

Hrozí Majdan! Pozor, už jedou. Vážné slovo k Česku i Slovensku
Foto: pixabay.com
Popisek: GDPR, ilustrační foto

V nedávné minulosti na sebe ekonomka Lipovská upozornila ostrým rozhovorem odhalujícím zlé záměry autorů dopisu papeži Františkovi, žalujícího na kardinála Dominika Duku. A nebo z pozice ekonoma rozebrala vývody politologa Jiřího Pehe, prokazujícího méněcennost českého národa a těšícího se na společenskou změnu spočívající ve vymření dnešních obyvatel země.

Anketa

Jste pro vypsání předčasných sněmovních voleb, které by proběhly ještě letos? (Otázka položena 7.3.2018)

88%
12%
hlasovalo: 10046 lidí

Nyní reagovala na události po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka. K textu ji přiměl článek na německém webu WirtschaftsWoche, nadepsaný vše vypovídajícím titulkem: Po vraždě žurnalisty vysílá EU na Slovensko delegaci. Článek upřesňuje, že se jedná o osmičlennou delegaci Evropského parlamentu. Mimo jiné článek zdůrazňuje, že Evropskou unii o pomoc požádal šéfredaktor Kuciakova webu aktuality.sk, který vyzval EU, aby „chránila demokratické instituce na Slovensku“ a „podrobně sledovala tamní dění“. Reakce na sebe tedy nenechala dlouho čekat a poradci z Bruselu už jedou.

CELÝ ČLÁNEK V NĚMČINĚ ZDE.

A právě to ekonomku Lipovskou začíná děsit.

„Připomíná to návštěvy sovětských poradců před 70 lety. Sebevětší problémy si musí každá země řešit sama. Bez jakéhokoli druhu vměšování cizích mocností,“ píše ekonomka.

Netýká se to podle ní jenom Slovenska, ale taky nás. Měli bychom si prý přiznat, že žijeme v době, kdy Evropská unie hledá jakoukoliv příležitost k umravnění zemí Visegrádské skupiny. Zločin „nedostatečné demokratické konvergence“ je dnes v očích Bruselu zločinem hrdelním, ať si pod tímto termínem představíme cokoliv. A o to je to horší – záminkou k intervenci totiž může být cokoliv.

Touto optikou je dnes podle Lipovské třeba pohlížet na jakékoliv demonstrace a další projevy, i když nám jejich důvody, nebo lidé, kteří je svolávají, mohou být sympatičtí a můžeme s nimi souhlasit. „Situace je příliš vážná na to, abychom mohli špásovat. Fakt nechci, aby nás zase jednou chránily sbratřené tanky takzvaně před námi samotnými,“ píše.

Ona sama si myslí, že u nás je mnoho důvodů k protestům. A jak dodává, nevolila ANO a nechtěla Babiše za premiéra (ale respektuje, že se jako jednoznačný vítěz voleb předsedou vlády stal), nevolila KSČM a nominace Zdeňka Ondráčka do čela komise kontrolující GIBS se jí nelíbila.

Jenže, bohužel, je dnes velké riziko, že se tyto upřímně míněné protesty zvrhnou v obdobu ukrajinského Majdanu, ve kterém vstoupí do hry úplně jiné síly a úplně jiné zájmy. „Každá taková akce zbytečně přitahuje pozornost Bruselu k naší zemi. Až nám na vrata zabuší delegáti z EP, bude už pozdě,“ uzavírá ekonomka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…