Hrozí migrační krize. Obrovská vlna. Jako 2015, píší noviny

04.09.2019 9:16

V roce 2015 přes Řecko do EU mířily stovky tisíc žadatelů o azyl. Od té doby sice migrační krize notně zeslábla, jenže podle středeční MF Dnes teď hrozí, že se přes Řecko může opět vrátit v plné síle.

Hrozí migrační krize. Obrovská vlna. Jako 2015, píší noviny
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka
reklama

Řecký důchodce Manolis Mantas žijící na ostrově Samos má za to, že počty žadatelů o azyl opět narůstají. Stačí mu, aby se podíval z okna svého domu a zkrátka vidí, že jich je na plážích víc než před časem. Formálně sice stále existuje dohoda mezi EU a Tureckem o tom, že země půlměsíce vezme zpět každého nelegálního migranta, jenže to má háček. Nejen kvůli sporům o ostrov Kypr nemá Řecko s Tureckem nijak vřelé vztahy, a tak Turci nejsou příliš horliví v udržení nelegálních migrantů na svém území. V praxi tedy nejen na ostrově Samos opět roste počet žadatelů o azyl.

Anketa

Jste pro zachování sochy maršála Ivana S. Koněva na původním místě v Praze 6?

95%
5%
hlasovalo: 35907 lidí

Migrační krize tak v žádném případě neskončila.

„Minulý týden se podle aténského deníku Kathimerini vylodilo na ostrově Lesbos jen za jediný den téměř 600 imigrantů, kteří připluli na 16 člunech. Od začátku roku jich pak přišlo do Řecka 31 tisíc, tedy nejvíc za poslední tři roky. Převážně se jednalo o Afghánce. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN se Řecko opět stalo pro migranty hlavní vstupní branou do Evropy. Situace se vrátila zpět na začátek, kde byla v letech vrcholící migrační krize. Když se zklidnila situace v Řecku, hlavní trasa pašeráckých gangů se obrátila do Itálie. Po loňském nástupu protiimigračního ministra vnitra Mattea Salviniho převzalo tuto úlohu zase Španělsko. Salvini sice nedávno skončil, ale Itálie dál zadržuje lodě nevládních organizací, které vozí imigranty od libyjského pobřeží do Evropy. Hledala se tedy skulina na cestě do Evropy – a nakonec opět míří migrační trasy k řeckým ostrovům,“ napsal deník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…