Hrozí ruská invaze na Ukrajinu, nebo jen Putinova hra? Experti na zahraničí tuší

27.12.2021 14:40

Politický geograf Libor Jelen z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a redaktor zahraniční redakce serveru Novinky.cz Alex Švamberk debatovali na serveru o cílech ruského prezidenta Vladimira Putina. Je opravdu reálná hrozba invaze na Ukrajinu, jak tvrdí ukrajinské tajné služby?

Hrozí ruská invaze na Ukrajinu, nebo jen Putinova hra? Experti na zahraničí tuší
Foto: Repro Kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace, Vladimir Putin

Ukrajinské tajné služby již delší dobu hovoří o tom, že Ruská federace v čele s prezidentem Vladimirem Putinem plánuje vojenskou ofenzívu. Rusko to sice popírá, zároveň však chce záruky po USA, že se Severoatlantická aliance nebude rozšiřovat na východ. 

Jelen v té souvislosti hovořil o tom, že Rusko má stále své zájmy na Ukrajině. „Snaží se je velmi asertivně prosazovat v posledních šesti sedmi letech od anexe Krymu a v konfliktu, který podporuje na východě Ukrajiny, a z toho lze vyčíst, že mu není protivné nebo cizí jakékoli další počínání, to jest klidně i ta invaze,“ uvedl. Proti němu sedící Švamberk se přímé a otevřené invaze neobává. Nevylučoval by však možné zesílení bojů na východě Ukrajiny.

Hovoří i o tom, že současná situace může být spíše nějakou hrou, kdy prezident Vladimir Putin chce získat politické body. „A je to takový způsob vydírání nebo hry blízké pokeru, kdy on se snaží nějakými kartami donutit ty ostatní, aby udělali ústupky,“ zmínil a hovořil i o tom, že obavy Ruska z rozšiřování NATO jsou podle názoru Švamberka legitimní, neboť Putin chce vejít do dějin jako velký státník, jenž zajistil bezpečnost Ruska. 

Jelen k tomu však dodává, že Rusko má tendenci se vměšovat do záležitostí i maličkých států jenom proto, aby demonstrovalo svoji sílu. Ukrajina by si dle jeho názoru měla mít právo o své budoucnosti rozhodnout sama.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co čekáte od Putina?

A myslíte, že se Švédsko a Finsko stanou členy NATO nebo kdo-co tomu podle vás zabrání? Co třeba Turecko? A kdyby se stalo členem, Putin už avizoval, že by to nenechal bez reakce, a že by byla ostrá, i když nechápu proč. Kdyby byly jejich vztahy tak dobré, jak tvrdí, tak proč se plést do vnitřních ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pravda o Zelenském. Co Ukrajina neustojí. Drulák po hádce v TV řekl víc

4:39 Pravda o Zelenském. Co Ukrajina neustojí. Drulák po hádce v TV řekl víc

Volodymyr Zelenský v počátku ruské invaze chtěl vyjednávat a zaručit neutralitu Ukrajiny, jenže to n…