Hrozí výpadek s vyplácením dávek, končí smlouva na systém, upozorňuje šéf podvýboru pro IT

04.10.2018 20:30 | Zprávy
autor: nab

Česku hrozí od ledna potíže s vyplácením sociálních dávek a jejich výpadek kvůli informačním systémům. Ministerstvo práce totiž zatím nezajistilo náhradní řešení po skončení smlouvy s nynějším dodavatelem, jímž je společnost OKsystem a jemuž na konci roku vyprší kontrakt. ČTK o tom dnes informoval předseda sněmovního podvýboru pro IT a dávkové systémy Lukáš Kolářík (Piráti). Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) ČTK sdělila, že její úřad se společností OKsystem o zajištění provozu dál jedná a vyplácení dávek ohroženo nebude.

Hrozí výpadek s vyplácením dávek, končí smlouva na systém, upozorňuje šéf podvýboru pro IT
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

„Jedinou možností resortu bylo do konce září 2018 podepsat takzvanou opci na prodloužení smlouvy o dva roky v hodnotě zhruba jedné miliardy korun. Ministerstvo to ale neudělalo. Ohrožena je tedy jedna z nejkritičtějších struktur státu,“ uvedl Kolářík.

Politický náměstek Maláčové Tomáš Martinec začátkem září sněmovnímu sociálnímu výboru řekl, že ministerstvo bude usilovat o prodloužení smlouvy opcí na další dva roky a mezitím bude pokračovat v přípravě projektů, které vzešly z tendrů za exministryně Michaely Marksové (ČSSD) a které zastavila její nástupkyně Jaroslava Němcová (ANO). Postup si chtěl resort nechat potvrdit radou vlády pro informační společnost i kabinetem, ty to ale zatím neprojednaly.

Podle Maláčové jednání ministerstva se společností OKsystem v září neskončila. „Předpokládám jejich uzavření v blízké době, díky čemuž provoz informačních systémů Ministerstva práce bezproblémově poběží i po 1. lednu 2019,“ uvedla Maláčová. Za Koláříkovým vyjádřením vidí vrcholící předvolební kampaň.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…