Hrozí zemětřesení: Italové pravděpodobně vytrestají své elity a...

02.12.2016 8:00

Členské státy Evropské unie hledí tu s obavami, tu s očekáváním na rok 2017, kdy proběhnou klíčové volby v Německu a ve Francii. Už tuto neděli však může přijít mohutné politické zemětřesení, kterému možná padne za oběť i společná evropská měna. Ke slovu se totiž v důležitém referendu dostanou Italové.

Hrozí zemětřesení: Italové pravděpodobně vytrestají své elity a...
Foto: Archiv
Popisek: Italská vlajka

V neděli dostanou Italové možnost vyjádřit se v referendu k ústavní reformě, kterou připravil premiér Matteo Renzi. Podle redaktora Lidových novin Jiřího Sládka průzkumy naznačují, že stávající předseda vlády svůj boj prohraje a padne.   

„Odpůrci ústavních změn vedli podle průzkumů až o dvanáct procentních bodů. Porážka by nikoho nepřekvapila. Následná Renziho demise by vedla podle všeho k sestavení kabinetu technokratů, který by po nějaký čas spravoval zemi. Nástupcem Renziho by se mohl stát ministr hospodářství a financí Pier Carlo Padoan. Reformy by se každopádně odložily na neurčito. V následujících volbách by bylo podle průzkumů velkým favoritem Hnutí pěti hvězd obtížně čitelného populisty Beppeho Grilla, původní profesí herce a humoristy. Chuť Italů vytrestat politické elity je totiž značná,“ soudí Sládek.

Deník The Wall Street Journal v souvislosti s referendem v Itálii varuje, že hrozí propuknutí sociálních nepokojů, a dokonce nelze vyloučit ani definitivní pád společné evropské měny, eura.

Proč jde levicový premiér do takového rizika? Prý nemá jinou možnost. Italské banky na tom nejsou dobře a potřebují pomoc státu, aby se vypořádaly s rizikovými úvěry. Zreformovat podle všeho potřebuje celá italská ekonomika, jedna z největších v celé EU. Ústava této země je však nastavena tak, že vláda má jen minimální šanci nějaké reformy prosadit. Renzi navrhuje ústavní změny, které významně osekají moc senátu a jako premiérovi mu umožní potřebné reformy prosadit. Napřed mu to ale musí dovolit občané v nedělním referendu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

15:37 Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

PŘÍBĚH Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) sice stále provádí své lynče, ale mnohem víc se o nich mluv…