Humanitární bombardér Vladimir Putin, nadnesl politolog a rozvinul zásadní úvahu

05.10.2015 9:14

Podobnou optikou, jakou Václav Havel nahlížel na bombardování Jugoslávie v roce 1999, by se dle politologa Univerzity Karlovy Josefa Mlejnka jr. dalo nahlížet na aktivity ruského letectva v Sýrii. Mlejnek však upozorňuje, že stejně jako měla vize našeho prvního polistopadového prezidenta trhliny v případě Jugoslávie, má je prý i nyní v Sýrii.

Humanitární bombardér Vladimir Putin, nadnesl politolog a rozvinul zásadní úvahu
Foto: Archiv JM
Popisek: Josef Mlejnek

Mlejnek na úvod poukazuje na termín „humanitární bombardování“, který měl použít náš první polistopadový prezident Václav Havel pro ospravedlnění bombardování Jugoslávie vojsky NATO v roce 1999. Havel tehdy v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde uvedl, že bomby nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární, neb se jedná o lidská práva. A proto útoky na Jugoslávii bez mandátu Spojených národů považuje za legitimní.

Havel dle politologa zřejmě věřil, že o morálním hodnocení vojenského zásahu rozhoduje jeho motiv. Jeho slova je prý rovněž nutno vnímat v dobovém kontextu jistého uchvácení vyspělou vojenskou technikou, která přesnými údery na vytipované objekty či osoby měla způsobit minimální ztráty na životech z řad civilistů. 

Podobně jako Havel ospravedlňoval bombardování Jugoslávie vyššími cíli, dalo by se dle Mlejnka stejně posuzovat ruské vojenské angažmá v Sýrii. Alespoň podle oficiálních motivů, tj. útoky proti Islámskému státu jakožto teroristické organizaci. Politolog také poukazuje na to, že technický rozvoj na nebe pověsil drony, o kterých si mnozí myslí, že jsou tak přesné, že s sebou nenesou „vedlejší ztráty“.

Mlejnek však upozorňuje, že se již několikrát ukázalo, že tato vize má slabiny. Jednak může dojít k omylům, což konec konců ukázal nedávný zásah nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kundúzu. A jednak může dojít po úderech z nebe ke zhoršení situace v dané lokalitě. Politolog poukazuje na to, že po leteckých úderech se v Jugoslávii zintenzivnily etnické čistky, které způsobily uprchlickou vlnu. Tehdejší vůdce Srbů Slobodan Miloševič navíc i tak odolával a ke stažení jugoslávských sil z Kosova ho přiměl až tlak Ruska, jež tak prý jednalo v dohodě se Západem.

Ani válku v Sýrii tudíž nerozhodnou pouze letadla,“ konstatuje Mlejnek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…