Humanitární bombardér Vladimir Putin, nadnesl politolog a rozvinul zásadní úvahu

05.10.2015 9:14 | Zprávy

Podobnou optikou, jakou Václav Havel nahlížel na bombardování Jugoslávie v roce 1999, by se dle politologa Univerzity Karlovy Josefa Mlejnka jr. dalo nahlížet na aktivity ruského letectva v Sýrii. Mlejnek však upozorňuje, že stejně jako měla vize našeho prvního polistopadového prezidenta trhliny v případě Jugoslávie, má je prý i nyní v Sýrii.

Humanitární bombardér Vladimir Putin, nadnesl politolog a rozvinul zásadní úvahu
Foto: Archiv JM
Popisek: Josef Mlejnek

Mlejnek na úvod poukazuje na termín „humanitární bombardování“, který měl použít náš první polistopadový prezident Václav Havel pro ospravedlnění bombardování Jugoslávie vojsky NATO v roce 1999. Havel tehdy v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde uvedl, že bomby nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární, neb se jedná o lidská práva. A proto útoky na Jugoslávii bez mandátu Spojených národů považuje za legitimní.

Havel dle politologa zřejmě věřil, že o morálním hodnocení vojenského zásahu rozhoduje jeho motiv. Jeho slova je prý rovněž nutno vnímat v dobovém kontextu jistého uchvácení vyspělou vojenskou technikou, která přesnými údery na vytipované objekty či osoby měla způsobit minimální ztráty na životech z řad civilistů. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo tu straší lidi? Evidentní lži. Nacher a Kupka se zhádali. A přišla pozitivní zpráva

18:10 Kdo tu straší lidi? Evidentní lži. Nacher a Kupka se zhádali. A přišla pozitivní zpráva

Prázdniny jsou v plném proudu, ale čas voleb se neúprosně blíží, a tak na CNN Prima News i přes práz…