Husákova éra přinesla podřízení se okupantům a potlačení svobod

07.12.2019 6:16 | Zprávy

Vysloužil si označení tichý normalizátor či prezident zapomnění. Ve své kariéře okusil vrcholy i propady: při politických procesech v 50. letech skončil ve vězení, později naopak vystoupal na nejvyšší místa totalitní mocenské hierarchie. Někdejší prezident socialistického Československa Gustáv Husák, jemuž se připisuje zodpovědnost za takzvanou normalizaci v 70. letech 20. století, rezignoval na svou funkci v čele státu před třiceti lety, 10. prosince 1989.

Husákova éra přinesla podřízení se okupantům a potlačení svobod
Foto: Archiv nakladatelství BVD
Popisek: Vasil Biľak s Gustávem Husákem

Své místo na Pražském hradě, kde úřadoval 14 let (1975-89), opustil poslední komunistický prezident a předchozí dlouholetý šéf Komunistické strany Československa (KSČ) Husák na nátlak veřejnosti po listopadových událostech roku 1989. Jeho posledním počinem v prezidentském úřadu bylo jmenování vlády "národního porozumění" v čele s Mariánem Čalfou v den, kdy abdikoval. Husák, vůdčí osobnost vlastizrádných politiků, kteří přivedli zemi do podřízenosti sovětským okupantům, poté žil v ústraní v Bratislavě, kde 18. listopadu 1991 zemřel.

Husák se narodil 10. ledna 1913 v Dúbravce u Bratislavy (dnes jedna z bratislavských čtvrtí) v dělnické rodině (matka byla chorvatského původu) jako nejmladší ze tří dětí. Úspěšně vystudoval práva a živil se jako advokátní koncipient. Již před válkou patřil k předním slovenským levicovým intelektuálům, přispíval například do levicově zaměřené revue DAV. Do komunistické strany vstoupil v roce 1933.

Jeho politická hvězda začala stoupat za druhé světové války, kdy se stal členem vedení slovenské komunistické strany a předsednictva ilegální Slovenské národní rady. Podílel se také na přípravě Slovenského národního povstání. Po válce stál v čele Sboru pověřenců plnícím roli slovenské vlády, měl pod kontrolou policii i Státní bezpečnost. Na podzim 1947 organizoval politické provokace zaměřené na nekomunistické pověřence.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

18:40 „Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

Interní průzkum Ministerstva vnitra, z něhož citoval novinář Jakub Zelenka, odkrývá pro současnou vl…