Hvězdný americký komentátor varuje Evropu před smrtelnou politickou nákazou z Ruska. Těmto zemím už prý není pomoci

01.08.2014 19:36

Vlivný americký novinář a politolog Fareed Zakaria komentuje v deníku The Washington Post odklon Maďarska od liberální demokracie. Přichází v této souvislosti s novotvarem „putinimus“, který se podle něj šíří Evropou jako morová rána.

Hvězdný americký komentátor varuje Evropu před smrtelnou politickou nákazou z Ruska. Těmto zemím už prý není pomoci
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Anketa

Kdo nese nejvíc viny za rozbouřenou situaci na Ukrajině?

6%
91%
hlasovalo: 17908 lidí
"

Po skončení studené války v roce 1989 zaujímalo Maďarsko mezi zeměmi střední a východní Evropy výsadní postavení. Jako první ze sovětských satelitů opustilo komunismus a zavedlo liberální demokracii. Po 25 letech však ústy premiéra Viktora Orbána oznámilo, že dává liberální demokracii vale. Chystá se naopak adaptovat politický systém, jehož charakteristiky odpovídají tomu, který v Rusku zavedl před 15 lety prezident Vladimir Putin," zmiňuje nové pořádky v Maďarsku Zakaria, jeden z nejuznávanějších publicistů současnosti, který dokonce dostal svůj vlastní pravidelný diskuzní pořad na CNN.

„Podle Orbána je v současné době velmi důležité porozumět tomu, jak mohou i státy bez liberální demokracie uspět v globalizovaném světě. Dále tvrdí, že úpadek západních liberálních hodnot započal s poslední ekonomickou krizí v roce 2008. Americká dominance podle jeho slov od té doby slábne a liberální hodnoty dnes představují jen korupci, sex a násilí. Budoucnost vidí maďarský premiér v zemích jako je Rusko, Turecko, Čína, Singapur či Indie. Orbán dal tedy veřejně najevo, že jeho vidění světa je nejblíže politickému systému, který bychom mohli v nadsázce pojmenovat jako putinismus," míní Zakaria. 

„Abychom mohli tento novotvar lépe uchopit, musíme se zákonitě obrátit k jeho zakladateli, tedy současnému ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Když se chopil v roce 2000 moci v Rusku, byl považován za chytrého a schopného manažera. Za někoho, kdo přinese Rusku tolik potřebnou stabilitu, která této zemi po politickém i ekonomickém chaosu tolik scházela. Putin hodlal otevřít Rusko světu a zasadit se o udržování přátelských vztahů se Západem. V jeho administrativě tehdy převažovali prozápadní liberálové," popisuje Zakaria nedávnou minulost. 

Celý článek v angličtině čtěte ZDE.

Po čase však Putin podle Zakarii v zemi nastolil represivní politický systém, kdy stát ovládá a kontroluje veškerý společenský i ekonomický prostor. „Po vzedmutí odporu v opozici v roce 2011 Putin pochopil, že jen s obušky a slzným plynem jí nadále čelit nemůže. Proto se snažil vedle silového řešení hledat i řešení ideologické. Sáhl k několika diskutabilním legislativním změnám a využil svůj úřad k tomu, aby Rusku představil nové hodnoty, které odpovídají jeho pokřivenému vidění světa. Vytvořil tak ideologický mix složený z dávky nacionalismu, náboženských prvků, státního kapitalismu a mediální propagandy," charakterizuje Zakaria Putinovu ideologii. 

Putinova ideologie se podle mínění Zakarii výrazně liší od západního pohledu na moderní demokracii, která je založena na toleranci, osobních právech jedince, internacionalismu a kosmopolismu. „Nelze ovšem říci, že Putin se stal tolik populární právě díky své nově vytvořené ideologii, Rusové k němu vzhlíželi i před tím. Je však nepochybné, že tato putinovská ideologie mu jeho popularitu pomáhá udržovat. A to i v dlouhodobém horizontu. Jeho popularita je natolik vysoká, že se s ním v tomto ohledu nemůže poměřovat žádný západní politický lídr," píše Zakaria.

Orbán jde podle názoru Zakarii zcela očividně v jeho stopách. „Svázal nezávislou justici, omezil osobní práva jedince, prosazuje nacionalismus a snaží se ovládnout nezávislá média. Naposledy např. prosadil 40% daň na příjmy z inzerce s pravděpodobným cílem omezit nezávislost televizí. Nově zavedená daň navíc může některé z nich přivést ke krachu. Orbán se postupně pokouší dostat pod kontrolu státu i mnohé další nezávislé organizace. Stal se z něj dobrý Putinův žáček," komentuje ironicky Zakaria Orbánovy politické kroky. 

Putinismus se však podle Zakarii neusadil jen v Maďarsku. „Stačí se podívat do Turecka na premiéra země Erdogana, který se stal z původního liberálního reformátora islamistickým nacionalistou. Také on používá sofistikované metody, jak dostat pod kontrolu nezávislá média. Do skupiny obdivovatelů prezidenta Putina patří i zdánliví pravičáci typu Marine Le Pen, Geerta Wilderse či Nigela Farageho. Další šíření putinismu Evropou je však podmíněno úspěchem této ideologie v samotném Rusku a samozřejmě i Putinovými případnými úspěchy v konfliktu s Ukrajinou. V opačném případě se stane ideolog putinismu vládcem izolovaného státu a jeho vliv na výše jmenované evropské politiky se sníží na minimum," uzavírá svůj komentář Zakaria.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…