Hygienička: Čínský velvyslanec požádal o humanitární pomoc

31.01.2020 20:31

Čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min požádal podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové kvůli nákaze novým koronavirem o humanitární pomoc. Česko podle ní posoudí, jestli má nějaké prostředky osobní ochrany, které může poskytnout. Po dnešním jednání s velvyslancem to řekla ČTK a Českému rozhlasu. O roušky, rukavice a zdravotnický materiál požádalo před několika dny i město I-čchang z provincie Chu-pej své partnerské město Třebíč. V Česku lidé ze strachu před virem vykoupili roušky v lékárnách, podle odborníků ale před nákazou nechrání.

Hygienička: Čínský velvyslanec požádal o humanitární pomoc
Foto: Repro Twitter @TruthRaiderHQ
Popisek: Dezinfikace residenční čtvrti v Šanghaji v rámci ochrany před šířením koronaviru
reklama

„Pan velvyslanec nás chtěl ujistit o krocích Číny, které činí ke zvládnutí epidemie koronaviru. Poděkoval nám za péči o čínské občany, kteří se tu objevili," řekla Gottvaldová.

Velvyslanec podle ní požádal o zvážení humanitární pomoci. Podobný požadavek vznesla Čína i na Evropskou unii jako celek. „V současné době probíhají jednání, zda máme k dispozici prostředky, které můžeme poskytnout,“ dodala.

Správa státních hmotných rezerv ve středu informovala o tom, že má připraveny tisíce roušek, rukavic, ochranných oděvů a brýlí a desítky izolačních bioboxů pro případ epidemie. Může je uvolnit, nouzové zásoby jsou ale primárně určené pro ČR, řekl ČTK předseda správy Pavel Švagr.

Roušky slouží k tomu, aby zabránily mikroorganismům dostat se zevnitř ven, k ochraně před nákazou slouží respirátory. Lidé vykoupili obě varianty. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na facebooku uvedl, že distributoři dodají v dalších týdnech na trh 200.000 roušek. Čeští výrobci ochranných pomůcek navyšují kvůli riziku koronaviru výrobu.

Z Třebíče chtějí svému partnerskému městu poslat materiální pomoc za 50.000 korun, dalších 50.000 přidá Kraj Vysočina a zapojit se může i veřejnost. Za 100.000 korun podle něj lze nakoupit zhruba 100.000 roušek, 150 jednorázových lékařských plášťů, několik kilometrů dezinfikovaných přehozů na lůžka, stovky latexových rukavic či 5000 návleků na boty.

Počet nakažených novým koronavirem podle posledních zpráv ve světě vzrostl na více než 9900. Nejvíce nemocných, přes 9800, hlásí Čína, kde se koronavirus rozšířil už do všech regionů a provincií. Koronavirus si dosud vyžádal 213 obětí, všechny pocházely z Číny. Z evropských zemí je nemoc v Německu, Francii, Británii, Itálii, Finsku, Švédsku a Rusku. V Česku bylo testováno 34 osob, jejich výsledky byly negativní.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jestli nás napadli agenti GRU, tak je to svinstvo. Ale nevěřím tomu. Rusové nejsou nepřátelé. Hovoří někdejší partyzán Mirkovič

15:50 Jestli nás napadli agenti GRU, tak je to svinstvo. Ale nevěřím tomu. Rusové nejsou nepřátelé. Hovoří někdejší partyzán Mirkovič

Tuzemská média mi připadají, jako bychom zůstali v socialismu. Jen diktát Sovětského svazu nahradil …