Inkluzi prý ministerstvo školství tlačí kvůli jednomu rozsudku. A ten vzbuzuje velké pochybnosti

21.03.2016 22:31

Rozpačitost. Tak by se daly nazvat pocity evropských soudců po zveřejnění rozsudku Evropského soudu v případu D. H. a ostatní proti České republice, který konstatuje diskriminaci romských dětí v českých speciálních školách. Píše to server Novinky.cz.

Inkluzi prý ministerstvo školství tlačí kvůli jednomu rozsudku. A ten vzbuzuje velké pochybnosti
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Ilustrační foto

Česko je totiž podle evropských soudců nyní potrestáno vlastně za to, že se snažilo vzdělávat Romy. Soudci při vynášení rozsudku rozhodně nebyli jednomyslní. Oponující soudci hovoří o verdiktu jako o precedentu. Původně bylo nařčení z diskriminace smeteno ze stolu. Rozhodl o něm až velký senát.

Česká republika nyní svými kroky reaguje na rozsudek z roku 2007, který přiznal 18 romským dětem z Ostravy 4 000 eur pro každé za diskriminaci. Česko se pak právě zavázalo udělat změny ve vzdělávání. 

Původní text ZDE.

„Právo už před měsícem upozornilo na to, že současný tlak na společné vzdělávání hendikepovaných a zdravých dětí má kořeny právě v otázce údajné diskriminace romských dětí. Ty tvoří velkou část osazenstva speciálních škol, kam se dostanou na základě diagnózy lehkého mentálního postižení,“ konstatuje server Novinky.cz. 

Postoj soudu je průlomový například i podle soudce Karla Jungwierta. A to proto, že hodnotí a kritizuje vzdělávací systém celého státu. „Dvanáct států, které tvořily Evropskou unii v roce 1989, přiznává, že 250 000 až 300 000 dětí nikdy nenavštěvovalo školu. Je nutné konstatovat, že vývoj tuto analýzu spíše potvrzuje. V této oblasti není nic, z čeho by se dalo usuzovat, že by došlo ke zlepšení v průběhu následujících let a ještě méně po rozšíření EU,“ uvedl s tím, že Česko je jednou z mála evropských zemí, kde všechny děti včetně romských navštěvují školy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…