Inspektoři by měli školám víc pomáhat a ne jen kontrolovat, plánuje ministerstvo

19.11.2012 15:36

Inspektoři by měli školám více radit a ne jenom kontrolovat jejich činnost. Nový požadavek na pracovníky České školní inspekce má Ministerstvo školství. Školy by také měly mít možnost zeptat se, jak učit lépe. Kvůli tomu by ale bylo potřeba změnit zákon. Napsal server iDnes.cz.

Inspektoři by měli školám víc pomáhat a ne jen kontrolovat, plánuje ministerstvo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Podle náměstka ministra školství Jindřicha Fryče se o změně zákona uvažuje. Inspekce by se měla stále víc zaměřovat na metodickou pomoc školám. „Měla by se dostávat do úrovně partnera pro školy a dávat jim zpětnou vazbu o kvalitě vzdělávání,“ prohlásil Fryč během debaty u kulatého stolu, pořádaného sdruženími Eduin a Stálá konference asociací ve vzdělávání.

Většina škol by pomoc inspektorů uvítala

Náměstek ředitelky ČŠI Ondřej Andrýs poukázal na to, že se inspekce sice snaží radit školám, ale větší změny neumožňuje legislativa. Podle Fryče k tomu povede dlouhá cesta, bude potřeba pracovat s inspektory a upravit charakter činnosti inspekce.

Větší pomoc by ředitelé škol uvítali. "Většina škol volá po tom poradit, když jsem v nesnázích, a mít možnost zeptat se inspektorů. Teď nám to říkají spíše bokem," řekl podle serveru iDnes.cz ředitel ZŠ Lesní v Liberci Jiří Dvořák.

Zvýšit podporu školám doporučila také letošní zpráva OECD. Mezinárodní organizace vyčetla školní inspekci, že více sleduje soulad se zákony než zlepšování kvality škol.

Zprávy inspekce se zlidští, plánuje ministerstvo

Také ředitel Dvořák potvrdil, že inspektoři lpí na papírování. „Velká inspekce se u nás koná jednou za čtyři roky, trvá tři čtyři dni a, i když inspektoři chodí i do výuky a jsou většinou velmi profesionální a odborně zdatní, převážnou část představuje kontrola a studie dokumentace,“ popsal.

Ministerstvo by také rádo zlidštilo inspekční zprávy, které ČŠI po kontroly školy zveřejňuje. Měly by být srozumitelnější, aby i laik pochopil, co je potřeba zlepšit.

David Greger z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání na Univerzitě Karlově doporučil, aby se inspektoři po nějaké době vraceli k práci učitele, protože během kontrolní činnosti naberou mnoho zkušeností a mohou srovnávat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

14:27 „Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

„Volím osmu,“ podpořil v Českých Budějovicích sdružení Trikolora Svobodní Soukromníci zpěvák Ondřej…