„Teroristická hrozba je mnohem komplexnější, než byla v minulosti. Změnilo se to především 11. zářím. Tehdy jsme měli větší organizovanou skupinu, ale dnes operují menší skupiny, s nimiž bojovat je mnohem těžší,“ poznamenal host hned v úvodu. Existují tři aktuální zdroje teroristických hrozeb. Zaprvé od lidí, kteří se v dané zemi narodili, nikdy nikam nevycestovali, ale zradikalizovali se. Druhou skupinu představují bojovníci odcházející bojovat za Islámský stát. A třetí skupinou mohou být stoupenci al-Káidy, kteří o sobě chtějí dát světu vědět.
Navrátilce se prý daří odradikalizovat
A co vede k radikalizaci lidi, kteří se na Západě narodili a nikdy jej neopustili? „Zaprvé to může být frustrace, třeba z nezvládnuté integrace, zadruhé je to příklon k samotné ideologii. A třetí je internet. My jsme si dřív nemysleli, že je to možné, ale dnes se ukazuje, že radikalizaci jedince může dojít i bez fyzického kontaktu s jiným radikálem,“ pokračoval v popisu Gilles de Kerchove. „Internet je inkubátorem radikalizace,“ zaznělo také z úst odborníka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp