Intervence národní banky? Mohou nastat i děsivější scénáře, hrozí profesor a rektor Šíma

13.02.2014 14:22 | Zprávy

REPORTÁŽ S eurem napáchají politici ještě více zla než s korunou. Ekonomicky na tom můžeme být daleko hůř, pokud se centrální bankéři špatně vyspí. I tak vidí současnost renomovaný ekonom a rektor Josef Šíma, který v Olomouci debatoval s příznivci Strany svobodných o inflaci a roli peněz.

Intervence národní banky? Mohou nastat i děsivější scénáře, hrozí profesor a rektor Šíma
Foto: Daniela Černá
Popisek: Josef Šíma

Každý, kdo se chce veřejně vyjadřovat k politice, neměl by vynechávat problematiku peněz a měl by šířit povědomí, že někde, podobně jako je ideál svobodného obchodu, existuje také ideál svobodného bankovnictví, kde bude fungovat něco jiného než státní monopol na peníze. Také o tom hovořil profesor Josef Šíma, rektor vysoké školy Cevro institut, na besedě, kterou pořádali v olomouckém Jazz klubu Svobodní.

„Naše myšlení je sešněrované, co se týká peněz, měnové politiky i centrálního bankovnictví. Dám příklad. Když studujete ekonomii, tak se téměř na první hodině dozvíte, jak je dobrý svobodný obchod, že každé clo a překážka obchodu je překážkou v cestě k blahobytu,“ uvedl na začátek debaty Šíma. „Každý chápe, že ideálem by byl svět nikoli centralizovaný a plný politických překážek pohybu zboží, ale ideálem světa je svět bez hranic a bez politických překážek. Téměř všichni se na tom shodnou,“ dodal. V otázce peněz a bankovnictví se ale podle Šímy vlastně nedozvíme, jaký by byl ideální svět, kdyby nebyly zpolitizované peníze. „Pokud je pro nás svoboda hodnotou, i tady by měly vládnout trhy a svobodná rozhodnutí, jinými slovy, že by centrální banka vůbec nemusela být. Pak se na vás ale lidé podívají a řeknou si, že jde o extrémní myšlení,“ upozornil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Nedostatek zdravotníků

Fakt myslíte, že tím, že jste navýšili kapacitu lékařských fakult jste vyřešili problém s nedostatkem zdravotníků? Uvědomujete si, kolik lidí školu vystuduje, ale pak práci nechce dělat nebo ji dělá radši za hranicemi za lepší peníze? Takže moje otázka, jak jste tedy problém vyřešili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba ve studiu PL: Možná nezbyde, než zadrátovat hranice s Německem

20:44 Senátor Hraba ve studiu PL: Možná nezbyde, než zadrátovat hranice s Německem

„Schengen je mrtvý,“ říká v pořadu Rozhovory PL senátor Zdeněk Hraba. V rozhovoru varoval před zneuž…