Íránci dnes volí nový parlament. K prosazení reforem je zapotřebí silnější zastoupení reformistů

26. 2. 2016 8:51

V Íránu dnes probíhají parlamentní volby, první volby od zvolení současného reformně naladěného prezidenta Rúháního a první od konce západních sankcí. O situaci v islámské republice v den voleb píší dnešní Lidové noviny. Poukazují na to, že prezident Rúhání potřebuje ke svým reformám parlament, který nebude jeho program blokovat. A samotní reformisté doufají, že i přes čistku v kandidátkách tentokrát uspějí.

Íránci dnes volí nový parlament. K prosazení reforem je zapotřebí silnější zastoupení reformistů
Foto: ČT
Popisek: Íránský prezident Hasan Rúhání

Íránci ovšem dnes nebudou rozhodovat jen o složení 290členného parlamentu, ale i o takzvané Radě expertů, která má za úkol mimo jiné i vybírat nejvyššího vůdce země.

Vzhledem k tomu, že ajatolláhovi Alímu Chameneímu je už 76 let a Rada expertů, složená z 88 kleriků, má osmileté volební období, mohou jeho nástupce vybírat její členové zvolení právě v těchto volbách.

K reformám potřebuje prezident parlament, který ho nebude blokovat

Po uvolnění ekonomických sankcí se nyní čeká, zda bude následovat politika ekonomických i společenských reforem, které Rúhání sliboval. K tomu ale potřebuje parlament, který nebude jeho politiku blokovat.

Nyní mají reformisté jen pár desítek křesel a doufají, že jim volby přinesou podstatně silnější zastoupení. Ve prospěch reformistů, nebo alespoň umírněných konzervativních kandidátů se vyslovili i dva bývalí prezidenti Chátamí a Rafsandžání, kteří vyzvali Íránce k účasti ve volbách.

Dělení na konzervativce a reformisty ale není tak jednoznačné, jak ho někdy média líčí. Na kandidátce reformistů figurují i některé osobnosti, které sice kritizují věznění stoupenců reformního politika Músávího, v náboženských nebo sociálních otázkách jsou ale na západní poměry konzervativní.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…