Islámský stát je hrozbou a musí být zničen, řekl Obama

24.11.2015 19:44

Radikální hnutí Islámský stát (IS) je hrozbou pro všechny, nemůže být tolerováno a musí být zničeno, prohlásil dnes americký prezident Barack Obama po setkání se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem v Bílém domě.

Islámský stát je hrozbou a musí být zničen, řekl Obama
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA
reklama

Zároveň řekl, že Spojené státy budou nadále s Francií rychle sdílet zpravodajské informace, a vyzval Evropskou unii, aby do svého právního systému zavedla dohodu, jež by umožnila dopravním společnostem sdílet informace o pasažérech. S Hollandem se prý shodl na tom, že v boji proti Islámskému státu, který se přihlásil k nedávným teroristickým útokům v Paříži, je třeba dělat více. Žádné konkrétní závazky ale nezazněly, což se podle komentátorů ani nečekalo.

Hollande se už v pondělí sešel s britským premiérem Davidem Cameronem

Obama znovu vyjádřil soustrast obětem teroristických atentátů z 13. listopadu, při kterých zahynulo 130 lidí. "Nous sommes tous Français (Všichni jsme Francouzi)," řekl Obama a svůj dlouhý projev zakončil zvoláním "Vive la France " a "Bůh žehnej Americe". Washington je podle Obamy rovněž připraven spolupracovat s Paříží při prověřování uprchlíků, kteří do Francie dorazí. Hollande v této souvislosti řekl, že je podle něj nutné uzavřít hranici mezi Tureckem a Sýrií, aby se zabránilo pronikání teroristů do Evropy.

Hollande se už v pondělí sešel s britským premiérem Davidem Cameronem. Shodli se na posílení spolupráce a výměny informací mezi francouzskými a britskými tajnými službami. Ve čtvrtek bude o boji proti IS jednat také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ovšem podle analytiků toto jednání zcela určitě zkomplikuje dnešní sestřelení ruského bojového letadla v Turecku.

Zatímco Paříž podle CNN "velí do boje" proti IS, Spojené státy nechtějí po válce v Iráku vstoupit do žádného konfliktu. Sám Obama dal opakovaně najevo, že vstoupit do války po teroristickém útoku by byla podle něj chyba a kloní se spíš k zintenzivnění koaličních leteckých úderů na pozice Islámského státu a užší spolupráci s Ruskem, které se do náletů zapojilo na konci září.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

11:45 Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

„Odporní lidi, podlost a svinstvo,“ bouchly saze režisérovi Davidu Martínkovi poté, co zjistil, že v…