Zpráva sice nevyjmenovává státy, z nichž zahraniční bojovníci pocházejí, avšak upozorňuje na to, že IS má stoupence i na tak nečekaných místech, jako jsou Maledivy. V propagandistických materiálech se běžně představují členové pocházející z Chile nebo Norska. „Společně tam operují teroristé z Francie, Ruské federace, Británie i Severního Irska,“ tvrdí se v materiálu.
Pozor na výraznou změnu
Podobně jako americká rozvědka i OSN soudí, že příliv lidí ochotných bojovat za IS je tak velký kvůli klesajícímu vlivu Al-Káidy. Jádro této teroristické sítě, která svými útoky na začátku 21. století děsila svět, prý je nyní značně oslabeno. Na rozdíl od Al-Káidy, která prosazuje útoky na západní cíle, se radikálové z IS a jim podobní soustřeďují na území států, v nichž působí. Vyvstala ale nová hrozba, protože mnohem více zemí bude mít s těmito lidmi potíže po jejich návratu z Iráku nebo Sýrie.
OSN se také snaží dobrat se odpovědi na právní aspekty zapojení USA do boje proti IS. Dospívá k závěru, že i když vedení Al-Káidy v únoru IS exkomunikovalo ze svých řad, shodná ideologie obou stačí na to, aby se IS dala zařadit k širšímu hnutí, jaké představuje Al-Káida.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp