Islámský stát prý používá také české, slovenské i americké střelivo

06.10.2014 21:21

Radikálové z hnutí Islámský stát (IS), kteří ovládají značná území v Sýrii a v Iráku, používají pestrou směs střeliva vyrobeného ve dvou desítkách zemí, a to včetně České republiky a Slovenska. Velká část munice je i ze Spojených států, které nyní proti islamistům podnikají nálety. Informovala o tom nezávislá organizace Conflict Armament Research (CAR), jež se zabývá výzkumem zbraní používaných v různých konfliktech světa. Organizace sídlí v Londýně.

Islámský stát prý používá také české, slovenské i americké střelivo
Foto: Archiv
Popisek: Irák
reklama

Ze vzorků nábojnic posbíraných zhruba od poloviny července do poloviny srpna v oblastech severní Sýrie a severního Iráku, kde bojovníci IS působí, vyplývá, že nejvíc střeliva pochází z Číny, bývalého Sovětského svazu a Spojených států. Výrazně je zastoupena i řada zemí zejména východní Evropy.

Česká munice pochází podle dokumentu jak z dob Československa, tak později z let 2010 až 2014

Podle CAR je patrné, že IS získal velkou část svého současného arzenálu ze zásob zabavených irácké armádě, která je také mohla zanechat napospas osudu. „Spojené státy vydaly hodně z tohoto materiálu Iráku," upozornila organizace.

Česká munice pochází podle dokumentu jak z dob Československa, tak později z let 2010 až 2014. Z celkového počtu více než 1700 zkoumaných nábojnic jich z Česka pochází 18, ze Slovenska dvě. Mezi textem je i snímek české nábojnice ráže 308 Winchester.

Zatímco starší střelivo pochází ze 70. až 80. let minulého století a bylo vyrobeno zejména v někdejším Sovětském svazu a v Číně, to novější z posledních zhruba deseti let je vesměs americké. Kopíruje to tak v podstatě stav iráckých vojenských zásob - v minulém století se Irák zásoboval zbraněmi zejména ve východním bloku a v Číně, po pádu Saddáma Husajna v roce 2003 pak v USA. Nejstarší munice je dokonce z roku 1945.

Organizace CAR přitom upozorňuje také na přítomnost íránské munice, kterou byly dle všeho zásobeny šíitské milice v Iráku.

Zjištěná munice podle původu:

Země: Množství:
Čína 445
Sovětský svaz 338
Spojené státy 323
Rusko 154
Srbsko 142
Rumunsko 77
Bulharsko 63
Severní Korea 34
Turecko 27
Írán 26
Kyrgyzstán 20
Sýrie 18
Česká republika 18
Irák 14
Albánie 9
Bosna a Hercegovina 9
Německo 4
Maďarsko 3
Súdán 2
Slovensko 2
Polsko 2

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lhář Minář! Ivan Bartoš vytáhl osobní zkušenost

12:30 Lhář Minář! Ivan Bartoš vytáhl osobní zkušenost

Mikuláš Minář rezignoval na post předsedy spolku Milion chvilek a chystá se do politiky. Svou funkci…