Islámský teror: Maďarsko udeřilo na Věru Jourovou a Brusel. Nebudou rádi

04.11.2020 13:47

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová vyzývá Evropskou komisi, aby přestala řešit domnělé maďarské porušování zásad právního státu a radši se soustředila na boj s terorismem. „Evropa se musí probudit z pokrytectví a začít řešit reálné problémy,“ uvedla Vargová v souvislosti s nedávnými útoky islamistů ve Francii a Rakousku.

Islámský teror: Maďarsko udeřilo na Věru Jourovou a Brusel. Nebudou rádi
Foto: KPR
Popisek: Maďarský parlament v Budapešti

Vargová v rozhovoru pro zahraniční server Financial Times doporučuje Bruselu, aby se zaměřil na rostoucí antisemitismus v Evropě a teroristické útoky a nábožensky motivované vraždy napříč evropskými státy.

Anketa

Kdo nakonec urve vítězství v amerických prezidentských volbách?

13%
hlasovalo: 4492 lidí

Evropská komise dlouhodobě kritizuje premiéra Viktora Orbána, který je označován za autoritáře. Orbán podle EU za dekádu u moci upevnil svou vládu výběrem lidí v důležitých institucích i přepsáním některých ústavních zákonů. Evropská komise chystá omezení vyplácení dotací státům, které porušují pravidla právního státu. S tímto krokem maďarská vláda nesouhlasí, zejména proto, že by o škrtech měla rozhodovat Evropská komise a zejména Věra Jourová, která má na starosti portfolio práva a hodnot.

Podle Vargové by se měly státy zodpovídat ostatním evropským lídrům a taková věc by se neměla schovávat za rozhodnutí komise. „Měla by přijít německá kancléřka Angela Merkelová a říct Orbánovi do očí, že s ním má problém. Stejně tak ostatní premiéři,“ má jasno maďarská ministryně spravedlnosti. Navíc podle ní rozhodnutí o právním státu nepřísluší Evropské komisi, protože je dáno Smlouvou EU a měly by o tom rozhodovat členské státy.

Budapešť je podle Vargové připravena přijímat kompromisy při vyjednávání o příštím sedmiletém rozpočtu unie a schválit ho včetně balíčku na pomoc v boji s pandemií koronaviru. „Ačkoliv máme určité pochybnosti o vhodnosti brát si tak velké půjčky. To jsme se naučili už v komunismu, že financovat na dluh se nevyplácí,“ dodala Vargová.

Podle Vargové jde ze strany Evropské komise vůči Maďarsku jen „o ideologický tlak, protože země tvrdě vystupuje proti přijímání uprchlíků, staví se proti multikulturalismu a má odlišný pohled na roli rodiny ve společnosti.“ Maďarsko je kromě anti-imigrační rétoriky známé také výroky proti LGBT komunitě.

Neustálé útoky EU na Maďarsko a Polsko podle ní povedou jen k tomu, „že obě země zařídí jinou instituci vlády práva, která bude naslouchat i konzervativním názorům“. V názorech na migraci, rodinu a další důležitá témata by podle ní měla vládnout pluralita názorů, zatímco Brusel „vyžaduje svůj pohled na věc“.

„Evropa by se měla zaměřit na palčivější problémy, jako je terorismus,“ dodala Vargová.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…