Ištvan umí bojovat. Server přináší profil drsného žalobce

16.06.2013 11:38

Státní zástupce Ivo Ištvan má před sebou životní úkol, pokud ho zvládne, podaří se mu dostat za mříže hned několik bývalých politiků. Server Lidovky.cz o něm dokonce mluví jako o druhé Lence Bradáčové. Následně připomíná jeho kariérní příběh, který ukazuje, že bojovat Ištvan vážně umí. Objevily se však také spekulace, že figuroval v jedné z korupčních kauz.

Ištvan umí bojovat. Server přináší profil drsného žalobce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rebelové ODS v čele s poslancem Tluchořem

„V čele olomouckého zastupitelství stál od svých 32 let, kdy ho na tento prestižní post v roce 1997 vytáhla tehdejší ministryně spravedlnosti Vlasta Parkanová (TOP 09) na návrh nejvyššího žalobce Víta Veselého. Osudným se mu po deseti letech ve funkci stalo, že upozorňoval na nestandardní chování některých zástupců justice, mimo jiné při vyšetřování údajné korupce v případu tehdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka,“ připomínají Lidovky.cz

OutStreamVideoPlayer

Pořád bojuje

Tehdejší vrchní státní zástupkyně zdůvodnila jeho odvolání tím, že Ištvan nedokázal zabránit úniku citlivých informací. Ištvan ale neumlkl ani po svém vyhazovu. Svědčil např. v kauze justiční mafie, v níž Vesecká žalovala Marii Benešovou (ČSSD) za slova o justiční mafii.

Zároveň se bránil proti vyhazovu, po čtyřech letech dosáhl úspěchu a vrátil se do svého bývalého křesla. Působil také v brněnské pobočce státního zastupitelství. Roli sehrál také v kauze zadržení lobbistů Marka Dalíka a Jana Večerka v roce 2004, kde se lobbistů zastal prohlášením, že pro uvalení vazby nebyly zákonné důvody.

Podezření z korupce

Ačkoli platí, že olomoucké vrchní státní zastupitelství zpravidla neřeší tak velké kauzy jako to pražské, působí jako moravská záloha pro případy, kdy se v Praze objeví nějaký problém. Sluší se však také připomenout, že i sám Ištvan čelil podezření z korupce.

„Bylo to předloni v souvislosti s uplácením při soudním projednávání údajného rozsáhlého daňového úniku. Protikorupční policie ale razantně odmítla, že by v souvislosti s Ištvanem něco řešila,“ uzavírá server.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na každém šprochu Rusa trochu. Respekt vážně rozebírá, jak jsou žluté vesty navázané na Moskvu

16:13 Na každém šprochu Rusa trochu. Respekt vážně rozebírá, jak jsou žluté vesty navázané na Moskvu

Server Respekt.cz píše o spekulacích, že „žluté vesty“ ve Francii vehnala do ulic ruská dezinformačn…