Itálie: Zrušení DPH u chleba a těstovin. Snížení u masa a ryb

28.07.2022 14:08

Italská vláda plánuje v reakci na rostoucí životní náklady domácností zrušit DPH na vybrané potraviny, jako chléb nebo těstoviny. U některých dalších potravin – např. ryby – by se daň měla alespoň snížit. Návrh by měl být schválen do konce července spolu s dalšími úspornými opatřeními, mezi něž patří prodloužení snížení DPH u pohonných hmot.

Itálie: Zrušení DPH u chleba a těstovin. Snížení u masa a ryb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čerstvě upečený chléb

Odstupující italská vláda chce prosadit snížení daně z přidané hodnoty u masa a ryb z 10 na 5 % a zcela ji zrušit u chleba a těstovin. Náměstkyně ministra hospodářství Laura Castelliová podle serveru thelocal.it uvedla, že toto opatření bude pravděpodobně zahrnuto do vládního dekretu o tzv. červencové pomoci, který je zaměřen na zvládnutí současné situace a zvyšování životních nákladů, a v  současné době se dokončuje. „Je to konkrétní plán a možná alternativa nebo doplněk k bonusu 200 eur,“ uvedla Castelliová s tím, že náklady na opatření se nyní vyhodnocují.

„Zrušení DPH na základní položky, jako je chléb, těstoviny, mléko, ovoce a zelenina, a snížení DPH na produkty, jako je maso a ryby, z 10 na 5 procent, znamená zachování kupní síly zejména těch, kteří mají nižší příjmy a jsou proto více postiženi růstem cen v nákupním košíku,“ uvedlo ve společném prohlášení ministerstvo pro hospodářství a pro zemědělskou, potravinářskou a lesnickou politiku.

Ministr hospodářství a financí Daniele Franco na úterním zasedání vlády uvedl, že po výrazném zvýšení daňových příjmů v prvních šesti měsících roku 2022 vlivem inflace by měl být italský dluh o 14,3 miliardy eur nižší, než se očekávalo. Snížení DPH by se tak prý zaplatilo právě z miliard eur, které se vybraly při 8% inflaci navíc.

Plán na snížení DPH na potraviny má širokou podporu napříč stranami – před nadcházející volební kampaní se k této politice hlásí hned několik stran. Návrh má být schválen do konce července spolu s dalšími úspornými opatřeními, mezi něž patří i prodloužení snížení DPH z benzinu a nafty.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Josef Středula byl položen dotaz

Levice

Proč se podle vás v poslední době nedaří levici? Třeba ČSSD je úplně ze hry a vám jako levicovému kandidátovi na prezidenta také průzkumy nedávají moc velkou šanci. A považujete ANO za levicovou stranu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přeju vám průjem! Lháři!“ Ceny řízku a salátu rozjely peklo

12:07 „Přeju vám průjem! Lháři!“ Ceny řízku a salátu rozjely peklo

Všechno nasvědčuje tomu, že většina domácností se bude muset letos alespoň z části o Vánocích uskrom…