Itálie bojuje s přívalem migrantů, ale také s mafií a neziskovkami. Už je to prý "o ústa"

29.06.2017 9:44

Itálie už nezvládá každodenní nápor migrantů a uvažuje o uzavření svých přístavů. Požaduje rovněž pomoc od Evropské unie. Vzhledem ke spolupráci sicilské mafie s pašeráky lidí bude pro italské úřady velmi obtížné tok migrantů zastavit.

Itálie bojuje s přívalem migrantů, ale také s mafií a neziskovkami. Už je to prý "o ústa"
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
reklama

Za poslední tři dny připlulo k italským břehům deset tisíc migrantů z Afriky a italské úřady dávají hlasitě najevo, že takový příval nejsou schopny zvládat. Itálie úpěnlivě žádá Evropskou unii o pomoc. Podle britského deníku Guardian dokonce vláda uvažuje o uzavření přístavů. „Itálie je vstupní branou do Evropy pro většinu uprchlíků z afrického kontinentu. Všechny zachráněné migranty z lodí, potopených u libyjských břehů, vozí soukromé charitativní organizace právě do Itálie.“

Britský deník také zmiňuje, že v Itálii započala intenzivní debata o tom, že neziskové organizace v podstatě spolupracují s pašeráky lidí. Prudký nárůst počtu uprchlíků dokonce přiměl ministra vnitra Marca Minnitiho zrušit svoji návštěvu Washingtonu. Itálie sice hrozí uzavřením svých přístavů, ale mnozí považují něco takového jen za nástroj, jak vyvinout větší tlak na Evropskou unii a přinutit ji podniknout konkrétní kroky.

Anketa

Věříte Andreji Babišovi, že chce zlepšit poměry v České republice?

59%
hlasovalo: 23769 lidí

Myslí si to například expert na Libyi Mattia Toaldo. „Tento návrh bych popsal jako stav paniky. Itálie tím chce spíš jen zatlačit na EU. Byl bych hodně překvapený, kdyby něco takového bylo v souladu s právem. Podle platných zákonů je vyžadováno zachraňovat všechny lidi, kteří se ocitnou na volném moři v ohrožení života. Kdyby byly uzavřeny přístavy, migranti by museli být fakticky ponecháni svému osudu ve Středozemním moři.“

Situaci Itálie stěžuje i skutečnost, že s pašeráky lidí spolupracují nejenom neziskové organizace, ale také mafie. Podle informací amerického magazínu Newsweek se například mafie ze Sicílie spojila s nigerijským gangem „Vikingové“, který v bojích proti svým nepřátelům postupuje obzvlášť krutě, když mezi jeho „pracovní nástroje“ patří mačety. Prozatím je prokázáno, že s nigerijským převaděčským gangem spolupracuje mafie v sicilském městě Ballaro.

Úřady se obávají, že se může spolupráce rozšířit i do hlavního města Palerma a dalších oblastí ostrova. Nigerijský gang se specializuje na dovoz žen, ze kterých se stávají prostitutky. Odhaduje se, že tímto způsobem již dopravily ke břehům Itálie asi 30 000 osob. Na Sicílii však kromě místní mafie v posledních letech operoval i další nigerijský gang, který je známý pod jménem „Černá sekyra“. Jejich vliv byl oslaben po zásahu policie a jejich pozice zaujali právě Vikingové.

Nigerijci se podílí ve zvýšení míře na pašování lidí do Itálie, ale zároveň tvoří většinu i mezi samotnými migranty. Jak píše Newsweek, za prvních pět měsíců letošního roku přijala Itálie více než 60 000 migrantů, mezi kterými bylo nejvíce právě těch s nigerijským pasem. V Nigérii přitom přes občasné půtky mezi muslimským severem a křesťanským jihem nepanuje válečný konflikt, a Nigerijci by tak měli být považováni za ekonomické migranty, nikoli uprchlíky. Jako takoví potom nemají příliš velkou šanci získat azyl.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Provazník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Václave, měl by ses vrátit do politiky. Takto Miloš Zeman popřál Václavu Klausovi

17:20 VIDEO Václave, měl by ses vrátit do politiky. Takto Miloš Zeman popřál Václavu Klausovi

Prezident Miloš Zeman přál bývalému prezidentovi Václavu Klausovi k pěkným 80. narozeninám. A bylo t…