Itálie jde k volbám: Máme nástroje, jako u Maďarska a Polska, vzkazuje voličům Leyenová

24.09.2022 7:39

Itálie v neděli vybere v předčasných volbách nové složení parlamentu. Podle některých odhadů má šanci získat většinu mandátů pravicový blok, který slibuje prosazování národních zájmů v Evropské unii. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová Italy varuje, že pokud bude situace složitá, má Brusel nástroje, jak zakročit podobně jako proti Maďarsku či Polsku, uvádí Echo24.cz.

Itálie jde k volbám: Máme nástroje, jako u Maďarska a Polska, vzkazuje voličům Leyenová
Foto: repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Pravicové strany slibují Italům striktnější politiku proti migraci, větší podporu rodinám a porodnosti či snížení daňové zátěže živnostníků. EU sleduje výsledky podle odborníků s obavami.

„Můj přístup je takový, že s jakoukoli demokratickou vládou, která je ochotna s námi spolupracovat, budeme spolupracovat,“ řekla von de Leyenová ve čtvrtek při návštěvě Princetonské univerzity v USA.

„Pokud ale věci půjdou složitým směrem, máme nástroje, jako v případě Polska a Maďarska,“ dodala s tím, že se uvidí, jak volby v Itálii dopadnou. Favoritem voleb je podle průzkumů pravicový blok, v němž je vedle Ligy Mattea Salviniho další krajně pravicová strana Bratři Itálie a také formace Silvia Berlusconiho Vzhůru Itálie.

VÍCE V ANGLIČTINĚ ZDE

„Co to znamená, že věci půjdou složitým směrem? Že nevyhraje levice?“ uvedl Salvini, který slova šéfky EK označil za vměšování se do volební kampaně. „Ta paní zastupuje všechny Evropany, všechny Italy, ne jen ty, co volí levici, plat jí platíme my. Připadá mi to jako nechutná a arogantní výhrůžka,“ dodal Salvini. Řekl také, že v neděli volí Italové, ne bruselští byrokrati.

Matteo Salvini stojí před soudem kvůli svému rozhodnutí nepustit do Itálie loď s migranty z Afriky, když byl ministrem vnitra. Lídryně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová je zase označována za „tvrdého euroskeptika“. Kritizuje zejména negativní vliv společné měny euro na italskou ekonomiku.

VÍCE JSME PSALI ZDE

Sama kandidátka před volbami oslovila občany v Evropě i ve světě s prohlášením, že skutečným evropským hodnotám svobody a tržní ekonomiky je oddána více než kdokoliv v Bruselu.

„Pod vládou levice se stát stal nepřítelem svých obyvatel, narůstalo omezování osobních svobod. A svoboda je pro nás tím nejdůležitějším slovem,“ vzkázala před volbami

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentát na Fialu. Kdo ho spáchal? „Tohle snad není možný,“ žasne Holec

12:34 Atentát na Fialu. Kdo ho spáchal? „Tohle snad není možný,“ žasne Holec

Na Petra Fialu spáchali v poslední době hned dva atentáty, oznámil komentátor Petr Holec. A pořádně …