Italská vláda čelí vážnému obvinění. Jde o uprchlíky

30.08.2017 13:02 | Zprávy

Italská a libyjská vláda dle agentury AP údajně uzavřely dohodu se dvěma milicemi, aby snížily migrační tok směřující k italským břehům. Kritici však upozorňují na skutečnost, že obě milice se před dohodou zabývaly právě pašováním lidí.

Italská vláda čelí vážnému obvinění. Jde o uprchlíky
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ilegální tábor zvaný "džungle" opouštějí jeho obyvatelé

Italská vláda v posledních měsících „vysílala SOS“ směrem ke všem evropským partnerům s cílem získat pomoc ve snaze snížit počet migrantů, kteří přistávají u břehů země. Evropská unie se však na konkrétní kroky nezmohla, a proto se údajně Italové nakonec dohodli vedle libyjské vlády se samotnými pašeráky. V Libyii tak aktuálně operují nejméně dvě milice, které účinně brání migrantům ve vyplouvání do Evropy.

Zatímco loni v srpnu dorazilo k italským břehům přes 21 000 migrantů, v právě uplynulém měsíci to bylo něco málo pod 3000. O razantní pokles (86 %) se postaraly dvě milice: Al-Ammu a Osmačtyřicátá brigáda, v jejichž čele stojí dva bratři z rodiny al-Dabashi. Na základě dohody dostává asi pět set členů obou milic přímo od vlády zbraně a peníze. Mnozí se však obávají, že milice posílí natolik, že začnou ohrožovat již tak slabou vládu v čele s premiérem Fayezem Serrajem.

Ostatně právě tyto a další milice mají hlavní podíl na tom, že po pádu Muammara Kaddáfího zachvátil Libyi chaos, a mimo jiné proto nikdo nebyl schopen bránit ilegálním migrantům v jejich snaze dosáhnout evropských břehů. Serrajova vláda neovládá celé území země, ale oficiálně je uznávána jako jediná vláda země a od Evropské unie dostává desítky milionů eur na snížení migrační toku. Peníze by měly jít hlavně na posílení pobřežní stráže a uprchlická centra.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…