Ivan Bartoš: Covid pasy nesmí dělat z neočkovaných lidi druhé kategorie

11.03.2021 12:18

Předseda Pirátů Ivan Bartoš odmítá covid pasy, tedy certifikáty o očkování, jež by umožnily volně cestovat po Evropě. „Nemůžeme z lidí dělat občany druhé kategorie pouze proto, že nejsou očkovaní,“ zdůraznil. Očkování je sice dle Piráta klíčový prostředek boje s pandemií, ne každý se však dle něj může nechat očkovat. Alternativou pro cestování mají být PCR testy.

Ivan Bartoš: Covid pasy nesmí dělat z neočkovaných lidi druhé kategorie
Foto: Screen FTV Prima
Popisek: Ivan Bartoš v Partii TV Prima

Anketa

Věříte léku ivermektin?

66%
7%
hlasovalo: 15134 lidí

Jedním z celosvětově nejvíce zasažených sektorů, kvůli pandemii koronaviru, byl cestovní ruch. K jeho nápravě by měly pomoct tzv. zelené, popřípadě covidové pasy, které by znamenaly to, že jejich jedinec je očkovaný proti nemoci, a tedy může bezpečně přejet hranice, aniž by pro cizí zemi představoval potenciální nebezpečí.

V rámci evropské sedmadvacítky se debatuje o jednotném společném postupu, který by zjednodušil pohyb po území Evropské unie. Evropská komise by měla předložit 17. března návrh podoby certifikátů. Proti tomuto systému se ovšem postavil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Informoval o tom web Život v Česku.

Celý článek ZDE:

„Covidpas nechceme – očkování musí zůstat dobrovolné a z toho vyplývá i fakt, že nesouhlasíme s omezováním běžného života občanů na základě toho, zda se nechali nebo nenechali očkovat, respektujeme přístup každého jedince k očkování, ač očkování považujeme v globálu za účinný prostředek v boji s pandemií. Někteří lidé mají navíc pro očkování medicínskou kontraindikaci – každý prostě být očkován nemůže,“ pověděl Bartoš.

Anketa

Je Miloš Zeman dobrým prezidentem? (Ptáme se od 10.3.2021)

79%
21%
hlasovalo: 39165 lidí

Očkování by dle něj mělo být dobrovolné, důvěrné a dostupné. Alternativou pro očkování v rámci covidového pasu by ovšem měl být negativní PCR test. „Z ekonomických i epidemických důvodů je samozřejmě vhodné zajistit co nejvyšší proočkování občanů v Česku i ostatních členských zemích. Nicméně nemůžeme z lidí dělat občany druhé kategorie pouze proto, že nejsou očkovaní, k čemuž mohou mít i vážné zdravotní důvody,“ dodal.

Článek sdílel pirátský předseda i na svém facebooku. Zdůraznil, že nesouhlasí s omezováním běžného života občanů na základě toho, zda se nechali či nenechali očkovat. Každý se dle něj očkovat nemůže nechat a není možné z těchto lidí dělat občany druhé kategorie.

O zavedení certifikátu, který by umožnil volně cestovat po Evropě, stojí nejvíce země jižní Evropy, které jsou závislé na cestovním ruchu. Jiný názor mají ovšem severní státy. Jejich představitelé mají za to, že i očkovaný člověk může být přenášečem koronaviru.  


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dali jsme zemi osm let klidu a stability. Koaliční pohoda kandidátů ANO a ČSSD, Xaver se jenom smál

18:00 Dali jsme zemi osm let klidu a stability. Koaliční pohoda kandidátů ANO a ČSSD, Xaver se jenom smál

Dramaturgie XTV vybírá do každé z předvolebních krajských debat dvojici kandidátů, kteří reprezentuj…