Ivan David připomněl bomby NATO v Jugoslávii. Opustíme alianci? Stačí, aby vláda... VIDEO uvnitř

13.03.2019 19:06

REPORTÁŽ V úterý 12. března slavila Česká republika dvacetileté výročí vstupu do Severoatlantické aliance. Neslavilo se na malostranském Klárově, kde v ten den proběhla komornější manifestace vykreslující NATO „tak trochu jinak“. Přišla i krajní levice.

Ivan David připomněl bomby NATO v Jugoslávii. Opustíme alianci? Stačí, aby vláda... VIDEO uvnitř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan David

V den dvacetiletého výročí vstupu do Severoatlantické aliance (NATO) se v Česku většinově slavilo. Minimálně soudě podle dojmů a mediálních ohlasů. Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Pirátská strana) namluvil zdravici, kterou výročí připomínal cestujícím v metru. Některé tramvaje (ty starší, vybavené držáčky pro umístění oslavných vlaječek, což je dobře známé z nepříliš vzdálené minulosti) v ten den vyjely z dep pražského dopravního podniku vyzdobeny dvojicí praporků: standardně českou vlajkou a pak modrým praporem severoatlantického vojenského paktu.

Anketa

Vážíte si Madeleine Albrightové?

5%
95%
hlasovalo: 24133 lidí

Slavilo se i na Hradě, kde k výročí proběhla bezpečnostní konference za účasti vrcholných představitelů. Neslavilo se v „podhradí“ na pražském Klárově, kde tak trochu stranou hlavního zájmu dění (ač veřejnoprávní Česká televize na místě byla přítomna) proběhla komorní demonstrace odpůrců a kritiků politiky Severoatlantické aliance pořádané iniciativou NE Základnám.

Vystoupila řada mluvčích. Například spisovatelka Lenka Procházková mluvila o „staré gardě“ zúčastněných, která se nyní ozývá. Zmínila „systematické programování mladých mozků“. Zmínila i sociální rozklad a hovořila o zhoršování sociálních podmínek, ke kterému podle ní v současnosti v Česku dochází.

Fotogalerie: - Proti NATO

Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...

NATO bylo většinově kritizováno jako vojenský pakt, který je agresivní, a Rusko jako země, která spíše brání propuknutí třetí světové války. Třetí světovou válkou se také strašilo, přičemž se upozorňovalo na to, že Ruská federace je jadernou velmocí a možný konflikt by znamenal jadernou apokalypsu.

Na stupínek řečníků vystoupil i lídr Okamurovy SPD do evropských voleb, psychiatr a někdejší ministr zdravotnictví Ivan David. Krtizoval vojenskou akci NATO v Jugoslávii, která proběhla v roce 1999 bez mandátu Rady bezpečnosti OSN a bombardování si vyžádalo 2 500 civilních obětí.

David byl přitom tehdy ve vládě a jedním z ministrů české vlády, kteří pro ozbrojenou akci v Jugoslávii nehlasovali. Když tento svůj postoj připomenul, demonstrující zatleskali.

Rovněž neopomněl zmínit, že akci označil za „chybu“ v tomto týdnu prezident Miloš Zeman. Jeho vládní kabinet přitom operaci odsouhlasil.

Další řečníci se po Davidovi pustili do polemiky, že v současnosti vlastně dochází k porušování článku 1 severoatlantické smlouvy, který členské státy zavazuje k dodržování míru. Přitom ovšem dochází k nasunování ozbrojených jednotek NATO do Pobaltí a k hranici s Ruskem, poznamenali někteří řečníci.

Z řečnického pódia se kritizovala i koncepce tzv. kolektivní obrany NATO. Ta bývá často prostřednictvím médií či některých představitelů popisována jako jakási závazná povinnost kolektivní odpovědi silou při napadení jakéhokoliv členského státu. Jak vyplývá z článku 5 Washingtonské smlouvy o NATO, však ozbrojená reakce není závazná a spočívá v tom, že každý členský stát si může zvolit adekvátní způsob reakce. Například tedy poslat pouze materiální či lékařskou pomoc, nebo odeslat stěžovací nótu Radě bezpečnosti OSN.

Došlo i na informaci, která příznivce členství České republiky v NATO zřejmě příliš nepotěší, a to na připomínku, že po dvaceti letech členství v organizaci může členský stát kdykoliv Alianci opustit. Výpovědní doba činí jeden rok a k opuštění Aliance stačí rozhodnutí vlády, jak je uvedeno v článku 13 Washingtonské smlouvy. Žádost se podává vládě Spojených států amerických.

Humornou vsuvkou celé demonstrace byl i názor, který zazněl z úst jednoho z řečníků, bývalého vojáka, který navrhl NATO vyhodit z Aliance Spojené státy, tedy jejich nejsilnějšího člena. Namístě je ale třeba zmínit, že současný americký prezident Donald Trump s myšlenkou vystoupení z NATO koketoval, minimálně tedy „mediálně“.

Na demonstraci nechyběla ani extrémní levice. Přítomni byli Josef Skála za KSČM, Milan Krajča za Mírové hnutí (opět svázáno s komunisty) a kontroverzní Komunistický svaz mládeže (KSM). Ten několik let nesměl z rozhodnutí osudu fungovat. Posléze však následující soud toto rozhodnutí zrušil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

22:07 Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

„Lékař nemůže sdělovat informace podle funkce pacienta, v žádném případě,“ uvedl dnes ve vysílání ro…