Ivan Gabal řádil nad Zemanovými slovy o islamistovi na území ČR. Zase prý budeme mít ostudu po celém světě

11.01.2017 22:45

Poslanci Bohuslav Chalupa (ANO) a Ivan Gabal zvolený za KDU-ČSL rozebírali, jestli se zachoval prezident Miloš Zeman rozumně, když ve veřejnoprávním rozhlase varoval, že se po Česku potuluje Severoafričan podezřelý z napojení na teroristy. Měl si prezident nechat pro sebe informace tajných služeb?

Ivan Gabal řádil nad Zemanovými slovy o islamistovi na území ČR. Zase prý budeme mít ostudu po celém světě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman před natáčením každoročního Vánočního poselství

„Z toho, co jsem slyšel, jsem se v podstatě nedozvěděl vůbec nic,“ zahájil diskusi Chalupa. Prezident podle jeho názoru neprozradil nic konkrétního, takže snad vyděsil dvacet lidí, možná nevyděsil nikoho, zapochyboval Chalupa.

Gabal byl podstatně přísnější. Podle jeho názoru jsme závislí na spolupráci tajných služeb v Evropě. „Když dovolíte, já to posunu. V roce 2002 Zeman Američanům řekl, že se terorista Muhammad Atta sešel s iráckou vládou a plánovali útok na Svobodnou Evropu,“ připomněl Gabal. Už tehdy se Američané ptali, proč náš tehdejší politik jedna tak jednal. Teď prý budeme mít podobný problém. Naše tajné služby budou muset vysvětlovat, proč se náš prezident chová právě takto.“

Chalupa prezidenta i nadále hájil. Je to politik, prezident a občan, který se o takovéhle věci zajímá a občanům je sděluje,“ zaznělo z úst zákonodárce z hnutí ANO. „A není to prezident, který zavinil, že je na našem území nějaký terorista,“ doplnil host. Neodpustil si poznámku, že po Německu se pohybují tisíce potenciálních džihádistů a nikdo nezuří, že taková informace zazněla.  

Gabal kontroval, že obecná zpráva  o tom, že na našem území možná máme teroristy, je úplně jiná, než že máme jediného muže, kterého sledujeme. Pokud prezident vynesl tuto informaci kvůli nějakému sporu s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) o Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, tak se podle Gabala zachoval velmi nerozumně. A naši zpravodajci i diplomaté teď budou muset jít ke spojencům a říkat: „Podívejte se, neposlouchejte, co on říká, on už je takovej. Podívejte se, co dělá vláda. Tohle my děláme už dlouho,“ poznamenal Gabal.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Kvůli Chovancovu centru se do sebe pánové obuli opakovaně. Zatímco Chalupa toto centrum považuje za neúčinné, jelikož dvacet lidí nedokáže určit, co je pravda. „Každý máme svoji pravdu a my jako politici neovlivníme, jestli občané čtou a jestli se zajímají,“ doplnil k tématu Chalupa.

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • kanidát do Senátu ve volebním obvodě č.60 Brno-město
  • kontrolní výbor

Gabal nespokojeně kroutil hlavou. „Poslanci hnutí ANO chtěli, abychom velmi utáhli šrouby v ekonomice, aby lidé platili daně, zavedla se EET, ale na druhé straně může politik říkat, co je mu libo? Může lhát? Tenhle dvojí standard je pro mě nepřijatelný,“ rozohnil se zákonodárce.

A tím zdaleka neskončil. „Já se nutím k názoru, že prezident opravdu měl informaci, kterou sdělil, a že to není druhá kauza Peroutka,“ hněval se dál poslanec zvolený za lidovce. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hasil průšvih? Lipavský na fotce, která Zemana potěší. I s Pekarovou

10:40 Hasil průšvih? Lipavský na fotce, která Zemana potěší. I s Pekarovou

Zdálo se, že právě izraelská otázka bude jedním z důvodů, proč prezident Miloš Zeman, nebude chtít j…