Ivan Langer a Alexandr Vondra zle vypráskali slavného vědce Chomskyho, který řekl, že Havel moc netrpěl

06.06.2014 8:09 | Zprávy

Návštěva známého levicového intelektuála Noama Chomskyho v České republice vyvolala velký zájem, ale rovněž mnohé kontroverze. Například někteří bývalí ministři za ODS dali průchod svému znechucení a varovali před tím, aby lidé jako Chomsky dostávali větší prostor.

Ivan Langer a Alexandr Vondra zle vypráskali slavného vědce Chomskyho, který řekl, že Havel moc netrpěl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Znechucení vyvolala zejména slova Noama Chomskyho pronesená na tiskové konferenci v Olomouci při příležitosti jeho přednášky na Univerzitě Palackého. Chomsky, který je v současnosti asi nejvýznamnějším světovým lingvistou a mimoto pravděpodobně nejvlivnějším levicovým komentátorem, zde velmi zpochybnil utrpení českých disidentů před rokem 1989.

„Východoevropští disidenti si v sobě utvrdili pocit, že oni byli ti jediní utlačovaní na celém světě,“ uvedl na tiskové konferenci. Například disidenty z Latinské Ameriky podle něj téměř nikdo nezná, ačkoliv tam docházelo k takovým událostem, jako bylo zavraždění nepohodlného kněze přímo v kostele během mše, kterou sloužil.

„Žádní jiní intelektuálové nebyli velmocemi tak podporováni, přestože jejich pozice nebyla nijak výjimečná a ani to jejich utrpení nebylo nijak výjimečné. Přesto začali mít pocit, že svým způsobem výjimeční jsou,“ tepal dále východoevropské disidenty. Útlak v této části světa byl podle něj nesrovnatelně menší s perzekucemi v jiných částech světa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: jav

Ing. Stanislav Blaha byl položen dotaz

Mzdy

Tvrdíte, jak se budou zvedat mzdy. Já se ptám komu? Možná vám, ale většině lidí se nezvedají, uvědomujete si vůbec, že většina lidí naopak dost chudne? Vždyť i vy máte problém zvednout dostatečně platy lidem, co pracují třeba ve školství nebo sociálním pracovníkům.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migrant v Německu pobodal učitelku. Ministryně škole vyjádřila podporu

19:35 Migrant v Německu pobodal učitelku. Ministryně škole vyjádřila podporu

Řádění ve škole. Německo zažilo další drama. Proti útočníkovi z Kosova zasahovala policie. Šlo o stu…