Ivan Langer promluvil na ČT o uprchlících. A přidal i ošklivý vtip o nasliněném prstu Andreje Babiše

15.06.2015 23:02

Státní tajemník Tomáš Prouza a exministr vnitra Ivan Langer si v České televizi notovali nad uprchlíky, resp. nad tím, jak se jim bránit. Svorně ukázali prstem na Itálii a Řecko a prohlásili, že nechrání vnější hranice EU, ačkoli na to dostávají nemalý objem peněz. A kdo si neplní povinnosti, nemá co dělat v schengenském prostoru. Naproti tomu Španělsko se chová vzorně. Pokud bychom obnovili hraniční kontroly u nás, bude to prý velmi drahé.

Ivan Langer promluvil na ČT o uprchlících. A přidal i ošklivý vtip o nasliněném prstu Andreje Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Langer
reklama

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza se sešli v pondělních Událostech, komentářích České televize a diskutovali o uprchlících mířících do Evropy. Komentář přidal i šéf Ředitelství služby cizinecké policie Milan Majer.

Itálie a Řecko si prý neplní povinnosti

Volný pohyb v EU je jednou z výhod tohoto společenství. Dnes ale uprchlíci mířící do Evropy tzv. schengenský prostor ohrožují. Langer a Prouza se shodli na tom, že tento systém selhává už proto, že vstupní země uprchlíky neregistrují. Vstupními zeměmi jsou především Itálie a Řecko.

„Já bych řekl, že to pochybení vyvstává ze sterilní imigrační politiky EU,“ konstatoval exministr vnitra s tím, že Španělsko si s přílivem uprchlíků dokázalo poradit. Španělsko bylo úspěšné mimo jiné nejen proto, že postavilo pevnou hranici, ale bylo nesmírně aktivní i ve spolupráci s výchozími zeměmi,“ doplnil Langer.

Pokud se o totéž nepokusí Řecko a Itálie, měly by na jejich hranicích být obnoveny hraniční kontroly. Rakousko se o to už pokouší, připomněl také Prouza. My se podle něj musíme snažit o to, abychom zůstali uvnitř případných nových hranic Schengenu.

„Chtěl bych připomenout, že zhruba dvě třetiny prostředků na ochranu vnějších hranic míří do Itálie a Řecka,“ řekl jasně Langer s tím, že bychom měli zpřísnit i štědrý sociální systém v Evropě, aby uprchlíky tolik nelákal. Prouza byl podobně ostrý. Ačkoli je tajemníkem vlády, ani on si nebral servítky. Pokud Itálie či Řecko nehrají podle pravidel Schengenu, nemohou být členem klubu. Kvóty nařízené z Bruselu ale podle státního tajemníka neprojdou. Odpor proti nim je příliš velký.

Langer si při této příležitosti rýpl i do Andreje Babiše. Ten se prý ke kvótám začal vyjadřovat až ve chvíli, kdy si zjistil společenské nálady. „Naslinil si prst a zjišťoval, odkud vítr vane,“ řekl Langer.

Jsme připraveni, ale nebude to levné

Majer k tomu doplnil, že teoretické obnovení kontrol je jistě možné, záložní plán je k tomu připraven. Dojde-li na to však, budeme muset mít mnohem více příslušníků cizinecké policie. „Problém je v tom, že na bývalých hraničních přechodech v současné době nemáme žádné objekty. A můžeme konstatovat, že na obnovení kontroly hranic třeba na jeden měsíc budeme potřebovat asi pět tisíc lidí,“ poznamenal třetí host.

Českou republiku teoreticky může postihnout nějaká imigrační vlna a musíme na to být připraveni. „My zachycujeme různé skupiny běženců bez dokladů, s falešnými doklady, ale také běžence, kteří požádali o azylovou ochranu, nejčastěji v Itálii,“ uvedl Majer s tím, že nejvíce jde o běžence z Afghánistánu, Somálska a tak podobně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…