Ivan Pilip před hrstkou studentů: Najednou jsme zjistili, že se věci od našeho vstupu do EU vyvinuly jinak? Tak to ne. Smlouvy se mají plnit. Přijmout euro!

26.03.2019 16:40 | Zprávy

REPORTÁŽ Umanutá rodina Klausů, která všemožně kope proti Evropské unii. Je dobře, že se ODS mladého Václava, poslance, zbavila. Při vstupu do EU jsme se zavázali přijmout euro, a nyní chytračíme? O evropské měně a jejím zavedení diskutoval v Plzni bývalý politik KDU-ČSL, exministr Ivan Pilip. Akce organizovaná Mladými lidovci a podpořená malým občerstvením a vínem přilákala něco přes deset studentů Západočeské univerzity. Podle hlavního hosta diskuse řada firem stejně již účtuje v eurech. V Bruselu se na nás při této politice a rétorice, která se léta line z Hradu, a to snad i za podpory Kremlu, dívají přes prsty.

Ivan Pilip před hrstkou studentů: Najednou jsme zjistili, že se věci od našeho vstupu do EU vyvinuly jinak? Tak to ne. Smlouvy se mají plnit. Přijmout euro!
Foto: Václav Fiala
Popisek: Ivan Pilip na besedě v Plzni

„Debata o euru v ČR je nesmírně poznamenána zavádějícími informacemi. Je to pro mne záhadou, protože jsem tady žil a prožíval celou ekonomickou transformaci a přechod ke vstupu do EU, a přiznám se, že pořádně nevím, kde se toto všechno tady vzalo,“ posteskl si v samém úvodu host před auditoriem.

Do Evropy a bez eura?!

„V politice nejsem aktivní už takových sedmnáct let, tak si mne těžko někdo pamatujete z aktivní doby,“ uvedl exministr před omladinou. „Na začátku devadesátých let jsem byl členem první vlády České republiky, byl jsem ministrem školství a potom ministrem financí. Pak jsem byl v opozici a poté viceprezidentem Evropské investiční banky,“ představil se přítomným.

Devadesátá léta byla podle Pilipa poznamenána tím, že kromě ekonomických reforem bylo jedním z hlavních hesel „návrat do Evropy“. To už bylo heslo Občanského fóra v devadesátém roce. „Jako jasné definování návratu do Evropy byl vstup do EU. Se vším, co k tomu patří, včetně přijetí eura, o kterém se v té době prakticky nediskutovalo. To je diskuse, která se objevila mnohem později. Tehdy se to bralo jako hotová věc, česká koruna byla měna, která měla svoji tradici, určitou pevnost a stabilitu, nicméně nebyla tehdy považována za nějakou zvláštní hodnotu. Nakonec sama vznikla dělením Československa v roce 1993. Kdyby tehdy řekli, že přijmeme euro, tak by se hlasy ozývaly pouze z okrajových částí spektra. Kdyby tehdy někdo řekl, že chceme německou marku, tak by to bylo možná devadesát ku deseti,“ konstatoval Ivan Pilip.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Německo je potvrzený deep state.“ Bystroň k prohlášení AfD za extremisty

12:15 „Německo je potvrzený deep state.“ Bystroň k prohlášení AfD za extremisty

Německý Spolkový úřad (BfV) na ochranu ústavy, což je svého druhu obdoba české BIS, označil nejsilně…