Izrael: Diskriminace Arabů, uvádí rozhlas

13.05.2021 7:04

Na Izrael začaly dopadat rakety odpálené radikálním hnutím Hamás a izraelská armáda na stovky raket dopadajících na území státu odpověděla stejně tvrdě. „Po předběžném varování armáda zasáhla třeba třináctipodlažní dům. Armáda uvedla, že v něm kromě běžných rezidentů byly i byty a kanceláře Hamásu,“ uvedl k situaci v Izraeli Český rozhlas. Analytici se shodují, že situace je natolik vyhrocená, že se blíží válce.

Izrael: Diskriminace Arabů, uvádí rozhlas
Foto: Archiv
Popisek: Palestina
reklama

Někdejší blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček se rozhodl nastínit, co se v Izraeli tentokrát děje.

Tureček, jenž je dnes vedoucí Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha, v rozhovoru pro Český rozhlas prozradil, že stávající situace, ve které dopadají na Izrael stovky raket vypálených radikálním hnutím Hamás, začala nenápadným rozhodnutím. Jeruzalémská policie uzavřela prostor u Damašské brány, kde se ale tradičně scházejí Palestinci. Zvláště během oslav Ramadánu. Toto rozhodnutí dalo prostor radikálům z palestinské i izraelské strany, aby si poměřili své síly.

Olej do ohně přilily spory o stěhování Izraelců do tradičních arabských osad. Izraelci tvrdí, že jejich předci v těchto vesnicích žili např. ještě v 19. století, ale Arabové je jednoho dne vyhnali, takže se teď vrací domů. Dnešní Palestinci to ale vidí jinak. Mají pocit, že jim Izraelci vstupují do jejich hájemství.

Z Jeruzaléma se násilné střety přelily i do dalších měst. „Mladí židovští radikálové útočili na Araby. Včetně vyvolávání hesel jako smrt Arabům a tak podobně,“ prozradil Tureček. Palestinci útočili na izraelská auta a Izraelci na auta s palestinskou značkou. Kameny a tyčemi.  

Na Izrael začaly dopadat rakety odpálené radikálním hnutím Hamás a izraelská armáda na stovky raket dopadajících na území státu odpověděla stejně tvrdě.

Izraelské úřady sice uznávají, že dochází k diskriminaci Palestinců. Na straně Palestinců ubývá lidí, kteří jsou ochotní připustit, že i Izraelci mají také v lecčems pravdu.

„Já se obávám, že to, co je dnes, je sice nespravedlivé vůči arabským zájmům, dost možná dochází i k porušování izraelského práva, ale možná je to nakonec to nejlepší z možných řešení. Ty konflikty v podhoubí jsou často tak složité, že jsou neřešitelné. A to na obou stranách,“ uvedl Tureček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohém generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohém generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…