Já? Opravdu? ČT udělala pitomce z Marka Bendy

24.02.2020 9:02

O Marku Bendovi se ve sněmovně říká, že po třiceti letech poslancování už jej nemůže překvapit vůbec nic. Názornou ukázku předvedl v minulém týdnu, když zapomněl, že je zpravodajem jednoho návrhu. Jeho úletu si povšiml i známý komentátor Miroslav Korecký.

Já? Opravdu? ČT udělala pitomce z Marka Bendy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání sněmovny. Zařazení nových bodů do programu schůze jako například projednání zahraniční cesty komunisty Ondráčka nebo výroční zprávy ČT za rok 2016 bylo zamítnuto

Ve svých pravidelných televizních „Malostranských korekcích“ to komentátor uvedl slovy: „A nakonec, jak se u nás v parlamentu také někdy schvalují zákony a mezinárodní smlouvy. V parlamentu má každý zákon svého zpravodaje, tedy poslance, který zákon podrobně prostuduje a kolegy pak při schvalování upozorňuje na klady i zápory“.

Anketa

Pro koho byste hlasovali, kdybyste byli Američané?

hlasovalo: 7557 lidí

A pak již kamera ukázala, jak takové studium návrhu vypadá v podání sněmovního rutinéra Marka Bendy. Po delším vyvolávání od předsedajícího Tomio Okamury dorazil poslanec k řečnickému pultíku s rozpačitým úsměvem a spustil: „Vážený pane místopředsedo, vážená paní ministryně. Přiznám se, že jsem nezaregistroval že jsem zpravodajem této smlouvy. Ale předpokládám, že není žádného problému, abychom tuto smlouvu propustili do druhého čtení a zabývali se jí na čtení mezi výbory.

Načež s širokým úsměvem odkráčel.

„Podpořit v roli zpravodaje nějaký předpis, aniž bych ho vůbec otevřel, to je dost velká frajeřinka i na takového poslaneckého mazáka, jakým je Marek Benda,“ dodal k tomu Miroslav Korecký.

Dodejme, že projednávaným návrhem, který poslanec Benda naslepo poslal do druhého čtení, byla dohoda o vydávání osob mezi Českou republikou a Argentinou, navrhovaná ministryní spravedlnosti Marií Benešovou. A že následně jej po „vyčerpávající prezentaci“ poslance Bendy podpořilo 111 poslanců ze 150 přítomných a proti nezvedl ruku ani jeden.

A připomeňme, že poslanec Václav Klaus mladší již po několika měsících zkušenosti s tímto fungováním zákonodárného sboru psal o „Cvičených opicích v parlamentu“. V drtivé většině případů posle něj poslanci vůbec nevědí, k čemu jejich hlasování vede, co způsobují a co by tomu řekli jejich voliči.

„U dvou třetin zákonů jen implementujeme nařízení EU jak cvičené opice. Předkládající ministr uvede, dokdy to termínově implementovat musíme, a skoro všichni poslanci odevzdaně/automaticky/otrocky hlasují pro. Šup šup. Jako by to nebylo vlastně ani důležité, jako by ten zákon byl o ničem a nic neměnil pro lidi,“ vzpomínal ve svém blogu na Novinkách.cz.

A jeho tehdy ještě kolega, poslanec ODS Jan Skopeček, k tomu podle jeho vzpomínky dodal, že Výbor pro evropské záležitosti pod vedením lidovce Ondřeje Benešíka kolikrát záležitost projedná sám a vzkáže do Bruselu, že souhlasíme, aniž by se o tom další poslanci vůbec dozvěděli.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…