Já jsem Havlovi v Americe netleskal, ujišťoval Klaus v rozhovoru. A novináři mu ukázali jednu fotografii

1. 11. 2014 16:11

Exprezident Václav Klaus se znovu vymezil proti svému předchůdci ve funkci, zesnulému Václavu Havlovi. V rozhovoru pro MF Dnes prohlásil, že by nepřeceňoval Havlovu roli. Např. jeho slavný projev v americkém kongresu z roku 1990 považoval prý již tehdy za absurdní a údajně mu již tehdy netleskal. Server Echo24.cz ale přináší důkaz, že Klaus neříká pravdu.

Já jsem Havlovi v Americe netleskal, ujišťoval Klaus v rozhovoru. A novináři mu ukázali jednu fotografii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus po 25 letech navštívil bývalý Prognostický ústav, kde vystoupil v diskusi s názvem Ukrajina mezi Evropou a Ruskem
reklama

V roce 1990 tehdy ještě československý prezident Václav Havel pronesl na půdě Kongresu Spojených států amerických projev, který byl více než dvacetkrát přerušen mohutným potleskem naslouchajících kongresmanů a dalších hostů. Politolog Jacques Rupnik v pátečním Hyde Parku České televize řekl, že v roli prezidenta dokázal naši zemi vrátit na mapu Evropy, zviditelnit nás. Klaus má ale za to, že se tato Havlova role přeceňuje. A pokud jde o onen slavný projev v Kongresu, kterému byl Klaus také přítomen, prý se mu zdál absurdní, takže mu netleskal.

„Exprezident Klaus si však na tuto událost a svůj tehdejší postoj nepamatuje zcela přesně, z čehož ho usvědčuje videozáznam z Havlova projevu. Klaus na něm spolu s ostatními hosty a kongresmany zřetelně tleská,“ upozorňuje server.

Zavzpomínejte na projev Václava Havla před americkým kongresem

Sluší se dodat, že Havel tehdy svůj projev pronášel česky a do anglického jazyka ho tlumočil Michael Žantovský, který nedávno dopsal Havlův životopis. I jeho překlad si Klaus v rozhovoru vzal na paškál. Podle jeho názoru nikdo z amerických kongresmanů nemohl chápat, o čem Havel mluví, a tleskali mu jenom jako symbolu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle vyjde! Šlachta a Přísaha: Protřelý hlas promluvil. A bublá Nečas

8:17 Tohle vyjde! Šlachta a Přísaha: Protřelý hlas promluvil. A bublá Nečas

Někdejší šéf dnes již neexistujícího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) oznámil, že…